Як Зеленський побив горщики з Коломойським. Історія, розказана 1+1

Охолодження стосунків між Коломойським та Зеленським відбилося на редакційній політиці ТК 1+1. Структура репутаційного портрету президента значно змінилася за рік.

Хоча під час президентської кампанії Володимира Зеленського його тісно пов’язували з Ігорем Коломойським, наразі частіше звучать припущення про співпрацю Офісу президента з Рінатом Ахметовим. А Коломойський тісно співпрацює з іншою партією: «За майбутнє». «Похолодшання» стосунків між олігархом та президентом ми вирішили дослідити за інтонаціями на телеканалі Ігоря Коломойського – «1+1».

Отож, мета дослідження – визначити зміни в обсязі, фокусі та тональності висвітлення діяльності Володимира Зеленського телеканалом 1+1 протягом року, виявити репутаційний профіль президента, сформований медіапродуктами каналу, на основі модифікованої моделі RepTrack. За допомогою аналізу телевізійного контенту ми намагались визначити, бодай опосередковано, чи зазнала змін редакційна політика медіа, що належать Ігорю Коломоському, протягом 2019-го-першої половини 2020-го року стосовно президента та його команди. 

У дослідженні використані розшифровки щоденних новинних випусків новин каналу 1+1 (ТСН), програм «Сніданок з 1+1» та «Право на владу» у період 1 вересня 2019 року до 31 серпня 2020 року. Усього було проаналізована кожна друга розшифровка із загальної кількості зафіксованих системою випусків, вибірка текстів для аналізу склала 646 матеріали. 

Для кодування контенту ми застосували два параметри: 

1) Фокусованість повідомлення на особі президента. Фокусованими вважались повідомлення, де Зеленський займав центральну роль, і без нього інформаційний привід втратив би свій основний сенс; нефокусованими - в яких особа або діяльність Зеленського не є основною темою новини або висловлювання. Випадковими вважались згадування, в яких не містилось меседжів або оцінок щодо об’єкту.

2) Негативна (-) або позитивна (+) оцінка президента  за сімома факторами репутації (матриця RepTrack, адаптована для оцінки публічних осіб): Лідерство, Професійність, Відкритість, Порядність, Прогресивність, Емпатія та Патріотизм. Ми шукали оцінку цих факторів як у фокусованих, так і у нефокусованих матеріалах. При цьому тональність за фактором вважалась незалежним параметром і могла відрізнятися від тональності всього матеріалу.

ДИНАМІКА ЗГАДУВАНЬ ЗЕЛЕНСЬКОГО НА 1+1
ДИНАМІКА ЗГАДУВАНЬ ЗЕЛЕНСЬКОГО НА 1+1

Поширена в політичній аналітиці думка про те, що Ігор Коломойський давно вже не є прихильником Володимира Зеленського, знайшла певне підтвердження в нашому аналізі контенту ТК 1+1. Висвітлення роботи президента України у новинних випусках на цьому ТК дійсно змінилося, хоча й не так кардинально, як можна було би припустити. Упродовж усіх 12 місяців тон сюжетів – переважно нейтральний, іноді компліментарний, водночас канал піднімав і незручні для президента питання та надавав слово критикам Зеленського. Всі ключові інформаційні приводи були використані в новинах та програмах каналу. Президент, голова Офісу, інші представки чинної влади та депутати «Слуги народи» були і продовжують бути гостями ефірів. Однак зміна ставлення все ж простежується.

Найбільш помітний вплив 1+1 на порядок денний першого рівня, тобто, на помітність і сприйману авдиторією важливість Зеленського. Кількість згадувань президента у матеріалах 1+1 неухильно знижувалась. До певної міри це можна пояснити дещо перебільшеною увагою каналу до Зеленського в перші місяці після його перемоги. Тож тепер висвітлення повернулося на природний рівень, або навіть впало нижче. За законами порядку денного, постійні глядачі ТК в результаті сприйматимуть колишнього фаворита як менш важливу політичну фігуру. Неможливо провести чітку межу, після якої це сталося: скорочення відбувалося поступово.

ЯК ЗА РІК ЗМІНИВСЯ РЕПУТАЦІЙНИЙ ПРОФІЛЬ ЗЕЛЕНСЬКОГО
ЯК ЗА РІК ЗМІНИВСЯ РЕПУТАЦІЙНИЙ ПРОФІЛЬ ЗЕЛЕНСЬКОГО

Порядок денний другого рівня, тобто, зв’язок між прізвищем Зеленського та його ознаками, також змінився. Репутаційний профіль Зеленського, створений медіапродуктами 1+1, це, передовсім, емпатичний та відкритий лідер, що довів свій патріотизм та уник «зради». Однак помітно погіршуються окремі фактори репутації, такі, як Професійність і Патріотизм. Частково це стається через зменшення загальної уваги до президента: кількість позитивних відгуків скорочується, і негативні стають помітнішими.

Змінюється і зміст повідомлень, віднесених до того або того фактору репутації. Так, негатив щодо фактору Професійності 2019 року складався з речей, які можна пробачити молодому недосвідченому лідеру держави. Тепер критика цього фактору – «важкі» політичні кейси, коли лідеру закидають навмисну непрофесійність у конфліктних політичних темах. Саме в цьому факторі репутації найяскравіше проявляється зміна ставлення ТК до особи президента.

Частково зміна змісту пояснюється і зміною стилю комунікації самого президента. Після зміни голови ОП він почав менше приділяти уваги «прямій комунікації», взаємодії з «низами», і це, звісно, відбилося на наповненні факторів відкритості та порядності. Пресмарафони та конференції Зеленського та схильність вибірково коментувати певні проблеми у власних акаунтах соціальних мереж останнім часом порідшали. Отже, не всі зміни пояснюються інформаційною політикою каналу.

Окрім того, все ж конкретні інфоприводи важать більше за можливу упередженість. Так, наприклад, зростання ваги Емпатії у портреті за серпень 2020 порівняно із вереснем 2019 року можна пояснити насиченістю медіапростору подіями, які давали привід або навіть вимагали емпатію проявити: катастрофа українського літака у Тегерані, повінь у Івано-Франківській області, загибель військових на Сході, пандемія коронавірусу.

Ні один із обіцяних Зеленським інноваційних проектів наразі не став проривом, або не був упроваджений повною мірою, тому частка Прогресивності у профілі президента залишається мізерною, почавши скорочуватися одразу після президентських виборів.

Завантаживши повний звіт, ви побачите, як змінювався упродовж року кожен репутаційний фактор Зеленського для глядачів ТК 1+1, а також як змінилося наповнення кожного фактору.

Колаж Liga.net

Скачати повну версію у pdf
Поділитися: