"Велика аналітика" ринку АЗС у соціальних медіа

Що пишуть, чому обирають і чим не задоволені клієнти OKKO, WOG, Shell, БРСМ, КЛО, SOCAR, Glusco, Укрнафти і Авіасу

Ринок пального та автозаправних станцій у першому півріччі 2019 року пережив кілька важливих подій. Перш за все, це значне підвищення ціни, пов’язане з обмеженнями Російської Федерації на постачання нафтопродуктів в Україну та проблемами на заводах у Білорусі. Окрім того, на цю ситуацію наклалися вибори президента України, які скаламутили не лише політичне, але і, частково, бізнесове життя в нашій державі.

Відтак, цей період – цікавий для маркетингового аналізу контенту соціальних медіа, пов’язаного з брендами АЗС. Нашою задачею було віднайдення патернів реакції аудиторії на різні продукти та пошук домінантних типів згадувань.

Для прикладу ми відібрали дев’ять паливних брендів з-поміж п’ятнадцяти, що мають найбільшу частку на ринку. За лютий-червень 2019 року у Facebook та Instagram було понад 65 тисяч згадувань цих брендів у постах, репостах та коментарях. Із них ми випадковим чином сформували вибірку із 2 тисяч повідомлень. Таким чином, похибка склала не більше 2,5%.

У згадуваннях ми шукали:

- Тональність щодо брендів;

- Згадування конкретних продуктів;

- Тематику згадувань, в тому числі вид послуг;

- Регіон згадування.

У презентації ми подали найцікавіші з нашого погляду виявлені закономірності.

Ринок автозаправних станцій має активне віддзеркалення в соціальних мережах, яке в маркетинговому плані переважно відповідає іміджу брендів, формованому ними самими. Однак такі маркетингові теми формують лише незначну частину згадувань.

Так, скажімо, чітко помітно різницю між АЗС високого цінового сегменту (OKKO, WOG, SOCAR, Shell, КЛО) та низького (Авіас, БРСМ, Укрнафта). Для першої групи ціна не мала великого значення у відгуках споживачів: вони більше говорили про сервіс. Якість пального окремих заправок уже стала орієнтиром: при продажі авто їх власники наголошують, що заливали пальне лише цих брендів. Водночас, обурливі дописи про зростання ціни на паливо стосувалися перш за все АЗС другої групи. З іншого боку, активне поширення мала новина про накладення штрафу АМКУ на OKKO, WOG і SOCAR, хоча й невідомо, чи поширювачі цього інформприводу користуються послугами зазначених брендів. Критика поганого сервісу також вкрай рідко стосувалася другої групи.

Проте здебільшого згадування заправочних компаній мають опосередкований та принагідний характер. Так, наприклад, найпоширенішими дописами стали оголошення про загублених або знайдених собак на АЗС. Такі історії мають слабкий позитивний вплив на популярність брендів: масова аудиторія дізнається про існування та розташування станції, загальна «няшна» тональність дописів створює позитивну емоційну прив’язку, паралельно можуть поширюватися і конкретніші дані про послуги АЗС. Зважаючи на значну увагу до таких дописів, брендам паливного рітейлу є сенс запустити тематичний КСВ-кейс із пошуку господарів для псів.

Окремо треба виділити сегмент дописів, що стосуються харчування на АЗС: його якість обговорюють рідше за якість пального, але емоційніше. Це поле для експериментів. Таким чином, харчування може бути не лише варіантом підвищення середнього чеку, але і фактором привертання клієнтів до основних послуг: заїхали скуштувати оригінальний хотдог, а заодно і заправились.

НАБАГАТО більше деталей про кожен бренд АЗС, відгуки про його ціни, сервіс, якість, увагу до конкретних продуктів читайте, завантаживши нашу презентацію.

Скачати повну версію у pdf
Поділитися: