Вакцинація від COVID-19 у соцмережах: непереконливий МОЗ проти Медведчука та антивакцинаторів

Українці все переводять у політичний контекст: от і тему вакцинації у нас обговорюють перш за все в контексті "чия вакцина", намагаються з цього приводу лаяти чи хвалити владу. При цьому Міністерство охорони здоров'я не має визначального впливу на інформаційні потоки, і всі смисли формуються іншими діячами: проросійськими медіа, антивакцинаторськими пабліками та просто маловідомими, але популярними каналами. Коли прийде час розпочинати вакцинацію, це може створити значні проблеми.

Перед початком всесвітньої кампанії з вакцинації проти COVID-19 дискусії стосовно такого виду боротьби з хворобою стали надзвичайно актуальними. В українському суспільстві домінуючими контекстами обговорення вакцинації стали російська вакцина, розробка вітчизняної та ефективність західних препаратів. Особливістю українського поля стала значна політизованість багатьох дискусій, а відтак, і теми ставлення до вакцин. На тлі потужних інформаційних кампаній з популяризації "Спутник V" та ідеї створити український препарат, що провадилися за підтримки заанагжованих медіа та представників влади, антивакцинаторські настрої мали слабші позиції. Втім, протягом досліджуваного періоду в соцмережах активно розганаляися фейки та меседжі прихильників теорій змов. Найактивнішими опонентами вакцинації виявилися священники та приватні підприємці. Популяризувати ж вакцинацію активно взялися представники авангардних професій: медики, науковці, освітяни та IT-шники.

Медіаландшафт теми вакцинації у соціальних мережах упродовж трьох осінніх місяців 2020 року ми досліджували у двох розрізах. По-перше, це дискурс лідерів думок та великих медіа, і по-друге, дискурс рядових користувачів соціальних мереж. У соцмережах було виявлено всі дописи, які у текстовій частині містили слова вакцинація (і синоніми) та COVID-19 (і синоніми).

З отриманих результатів пошуку було сформовано дві вибірки. Перша складається з тисячі постів у соціальних мережах (Facebook, Vkontakte, Odnoklassniki, Twitter, YouTube, Telegram), що мали найбільше охоплення. Це не обов’язково були акаунти відомих медіа або відомих у «ядрі» українського Facebook лідерів думок: до вибірки потрапили й невідомі у мейнстрімі користувачі, які проте є шалено популярними, мають десятки і сотні тисяч підписників. Друга вибірка складається з двох тисяч постів, відібраних випадково з-поміж усіх згадувань вакцин і вакцинації у соціальних мережах.

При подальшому кодуванні ставлення до вакцинації в цілому відокремлювалося від ставлення до російської, української або будь-якої іншої вакцини. Так, якщо в повідомленні містилась думка, що російська, українська або західна вакцина – погана, але в цілому вакцинація корисна, то таке повідомлення вважалося прихильним до вакцинації. Однак якщо другого меседжу не було, ми вважали, що таке судження є негативним, адже створює негативний інформаційний фон довкола самої теми вакцинації.

МЕСЕДЖІ ЩОДО ВАКЦИНАЦІЇ ЛІДЕРІВ ДУМОК В СОЦМЕРЕЖАХ
МЕСЕДЖІ ЩОДО ВАКЦИНАЦІЇ ЛІДЕРІВ ДУМОК В СОЦМЕРЕЖАХ
ЛІДЕРИ ДУМОК: СУДЖЕННЯ ПРО ВАКЦИНАЦІЮ
ЛІДЕРИ ДУМОК: СУДЖЕННЯ ПРО ВАКЦИНАЦІЮ

Різні аспекти вакцинації обговорювалися в соцмережах здебільшого у нейтральних контекстах. Проте, інформаційні кампанії стосовно російської, української та західних вакцин справили значний вплив на сприйняття вакцинації. Показовою особливістю в емоційно забарвлених повідомленнях лідерів думок є те, що в них позитив або негатив направлений не в бік будь-якої вакцини, а конкретної. У проросійських лідерів думок це в більшості позитив саме до російської, а в проукраїнських  негатив до неї. Загалом у вибірці переважають проукраїнські лідери думок, емоційна забарвленість постів у них вища.

В загальне протистояння користі-шкоди вакцини дуже активно вклинились проросійські медіа та YouTube-аналітики, які намагались довести неефективність світових вакцин, їх шкідливість, зокрема, використовуючи неперевірену інформацію та лякаючі фейки. На цьому тлі вони, імовірно,  мали би показати ефективність російської вакцини, але часто цей меседж губився за залякуванням людей і формуванням в них упередження проти всякої вакцини від COVID-19.

ВАКЦИНАЦІЯ У ДОПИСАХ РЯДОВИХ КОРИСТУВАЧІВ СОЦМЕРЕЖ
ВАКЦИНАЦІЯ У ДОПИСАХ РЯДОВИХ КОРИСТУВАЧІВ СОЦМЕРЕЖ
СУДЖЕННЯ ПРО ВАКЦИНАЦІЮ У ДОПИСАХ РЯДОВИХ ЮЗЕРІВ
СУДЖЕННЯ ПРО ВАКЦИНАЦІЮ У ДОПИСАХ РЯДОВИХ ЮЗЕРІВ

У порівнянні з повідомленнями лідерів думок, дописи пересічних користувачів частіше несли суб'єктив та емоційне забарвлення. Це пов’язано з тим, що останні поширювали менше інформаційних повідомлень новинних медіа, і висловлювали більше особисте ставлення до вакцинації.

Якщо серед лідерів думок проросійські видання не несли відкритого негативу проти вакцин, а часто навпаки рекламували російську вакцину, то проросійські користувачі значно негативніше писали про вакцинацію: їхня критика була більш емоційно забарвленою, ніж у проукраїнських.

Завантаживши нашу повну презентацію, ви дізнаєтеся детальний перелік каналів, що найбільше впливали на сприйняття теми іммунізації, побачити детальні портрети антивакцинаторів, ставлення до вакцинації у різних категоріях користувачів тощо.

Скачати повну версію у pdf
Поділитися: