Українська vs російська вакцина від COVID-19. Порівняння кампаній

Просування української вакцини у вітчизняному медіапросторі було дуже потужним завдяки Зеленському, і майже безхмарним в плані критики. Російська вакцина комунікувалася удвічі слабше, і третину контактів з авдиторією отримали критичні меседжі. Однак є такі сегменти авдиторії, які контактували лише з позитивом про російську вакцину.

 

Центр контент-аналізу продовжує публікацію медіааналітичних досліджень, зроблених студентами Київського національного університету імені тараса Шевченка під керівництвом нашого директора з досліджень Артема Захарченка.

Автори цього дослідження: Анастасія Холодько, Сніжана Уланова, Ілля Холодько, Марія Агаркова, студенти магістратури «Географічне країнознавство та геоглобалістика», Географічний факультет, Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

 

Українська вакцина, або так звана «вакцина Фаворова», отримала значний розголос в українських медіа, оскільки влада обрала її як інструмент для поліпшення власного іміджу.

Володимир Зеленський, Максим Степанов та Михайло Фаворов, акцентували увагу на анонсуванні створення української вакцини і готовності до доклінічних випробувань. Також Зеленський заявив, що готовий на собі випробувати вакцину, якщо та пройде успішну фазу доклінічних випробувань. 

Російська вакцина, яка для РФ стала символом технологічної спроможності держави, в українському інформаційному просторі використовувалася, як аргумент на користь дружби з РФ. Прихильники, головним чином Віктор Медведчук, акцентували увагу на необхідності придбання російської вакцини. Проросійський політик аргументував її ефективність тим, що вже вакцинувався разом із сім’єю. 

ПОРІВНЯННЯ ОХОПЛЕННЯ КОМУНІКАЦІЇ ДВОХ ВАКЦИН
ПОРІВНЯННЯ ОХОПЛЕННЯ КОМУНІКАЦІЇ ДВОХ ВАКЦИН

Просування російської вакцини в українських джерелах почалось значно раніше, ніж української. З перших чисел жовтня вже поширювалася інформація щодо препарату від коронавірусу, виробленого в Російській Федерації. А от меседжі стосовно української вакцини почали з’являтися в середині жовтня, і лише у другій половині місяця був пік обговорення у медіа.

Володимир Зеленський, вочевидь, за браком інших позитивних тем, використав її для своєї традиційної стратегії «озвучувати перш за все хороші новини». Він обрав традиційну для інших лідерів держав стратегію: пообіцяв сам вакцинуватися вітчизняним препаратом. Однак саме просування було побудовано грамотно: спершу авдиторію було підготовлено згадуваннями на регулярних брифінгах Степанова, потім залучено «важковаговика» Зеленського, і далі допущено до комунікації розробників. Відтак, вакцина асоціюється зараз перш за все з керівництвом держави.

Критичних меседжів щодо української вакцини небагато, особливо у співвідношенні з прихильними. Більшість медіа не намагалися розібратися в темі і не шукали професіоналів, а цитували політиків, які в один голос цю вакцину хвалили. При цьому жодна політична сила у жовтні не бралася активно критикувати вітчизняну розробку. А поширення тих критичних коментарів, які все ж прозвучали, не мало ознак інформаційної атаки. Медіа, які їх транслювали, зокрема, From-UA, Gazeta.ua, Кореспондент, Українські Національні Новини тощо, негатив подавали зазвичай збалансовано, подаючи матеріалі різні погляди на ситуацію.

Негативне ставлення до російської вакцини поширювалось переважно тими ж медіа, які публікували й позитив. Це, головним чином Gazeta.ua, From-UA, Диалог.UA, Страна та Новое время. Проте, холдинг Медведчука, і особливо сайт 112.ua, різко прихильно представляли російський препарат, майже не надаючи можливості висловитися критикам.

Критика російської вакцини зводилась до недоведеності її ефективності, а відтак і сумнівів щодо її безпечності. І найбільше тут зробили не стільки політики (Зеленський та Степанов відкрито говорили, що не закуповуватимуть такий препарат), скільки самі медіа, які старалися супроводжувати новини на цю тему належними поясненнями.

ПОРІВНЯННЯ КАНАЛІВ КОМУНІКАЦІЇ ДВОХ ВАКЦИН
ПОРІВНЯННЯ КАНАЛІВ КОМУНІКАЦІЇ ДВОХ ВАКЦИН

В цілому, найактивнішими спікерами щодо обох вакцин були політики, української - Володимир Зеленський та Максим Степанов, російської – Віктором Медведчук і також Олександр Качура.

Дискусії про обидві вакцини найбільше охопили масову авдиторію, їх ініціатори орієнтувалися на людей, які цікавляться більше соціальними проблемами, а не політикою. Проте частка зацікавлених у політиці читачів значно вища у російській вакцині. Що може свідчити про те, що для великої кількості людей препарат від COVID-19 російського виробництва має не лише соціальну, але і політичну вагу.

Авдиторія медіа, що входять до холдингу Медведчука, переважно не контактувала з критикою російської вакцини, і потенційно може вважати її найкращою. Однак «псує свято» популяризаторам російського продукту той факт, що саме на цю авдиторію орієнтуються у соцмережах антивакцинатори, а отже, сама ідея вакцинування для частини таких людей неприйнятна.

Завантаживши повну версію презентації, ви зможете побачити, які саме меседжі використовували прихильники і критики обох вакцин, які сегмента авдиторії вони охопили, і ще багато деталей.

Скачати повну версію у pdf
Поділитися: