Соросята. Як уряд Гончарука було вписано в російський стратегічний наратив

Оприлюднюємо дослідження від січня 2020 року, в якому було доведено, що уряд Гончарука став персонажем російського стратегічного наративу, який використовується для опису поточних подій в Україні у вигідній для Росії подачі. Мовляв, після поразки націоналістів на виборах до влади прийшли "соросята", які продовжують недружню до Росії політику та грабують народ в інтересах західного капіталу.

Проросійські видання завжди були ключовим промотером терміну "Соросята". Та часом цей мем підхопили і інші групи впливу: перш за все, це спікери Ігоря Коломойського, а також, частково, Юлії Тимошенко. Однак треба зазначити, що медіа-імперія Коломойського не причетна до системного просування цього поняття, на відміну від близьких до нього лідерів думок у Facebook.

ДИНАМІКА ЗГАДУВАНЬ «СОРОСЯТ» У МЕДІА РІЗНОЇ ПРИХИЛЬНОСТІ
ДИНАМІКА ЗГАДУВАНЬ «СОРОСЯТ» У МЕДІА РІЗНОЇ ПРИХИЛЬНОСТІ

До 2019 року згадування «соросят» у медіа було епізодичним, а у соцмережах – практично відсутнім. Основного поширення поняття почало набувати з квітня 2019, проте пік його прийшовся на 11.2019 - 01.2020. 

Джерелом поняття були дрібні портали виражено проросійської прихильності та традиційні «зливні бачки» медіапростору; іноді до них підключались більш вагомі ЗМІ аналогічного напрямку, на кшталт Страни, використовувалия блоги Кореспондента. Прикметно, що такі ЗМІ залишались єдиним джерелом, де згадувались «соросята», аж до серпня 2019, коли почалась хвиля критики уряду Гончарука. Значну роль в поширенні протягом усього періоду грали публікації з ознаками замовності, в тому числі і в соцмережах: головний тиск почався з вересня 2019. Риторика публікацій, які використовували поняття, найчастіше була багата також на терміни «грантоїди», «порохоботи», «неонацисти» та більш витончені, на кшталт «климкиноїди»; згадувалась прихильність «соросят» до ЛГБТ та гей-парадів.

Згадування «соросят» у 2019 році були пов’язані із т.зв. «групою реформаторів» у команді Зеленського (Милованов, Данилюк, надалі – Гончарук та інші члени уряду). Сам термін ще у 2016 році використовувався на адресу ексдепутатів – «єврооптимістів» (Лещенко, Найем), проте надалі вони втратили статус головних «соросят», повернувшись в інфополе лише наприкінці грудня 2019 в рамках тези про «теплі місця» і захмарні зарплати, які отримали в новій команді. Дещо менше поширення набула теза про «соросят» у партії «Голос». Щодо стосунків «соросят» з П.Порошенком поширювались діаметрально протилежні думки – від конфронтації до ототожнення «єврооптимістів» та деяких інших (зокрема М.Нефьодова) з політичним спадком Порошенка. Остання теза часто виникала у соцмережах, користувачі яких звинувачували В.Зеленського у наявності нібито пропорошенківських «соросят» у вищих ланках влади.

ДИНАМІКА ПОШУКУ ТЕРМІНУ «СОРОСЯТА» У GOOGLE
ДИНАМІКА ПОШУКУ ТЕРМІНУ «СОРОСЯТА» У GOOGLE

До серпня 2019 термін «соросята» фігурував переважно в політичному дискурсі, проте після призначення нового уряду поступово переходить до економічної площини. Критика лунає з нагоди складу уряду, мовного закону, проблем у стосунках України з США, яким нібито заважають «соросята», близькі до американської Демпартії. Після демаршу І.Коломойського на адресу Т.Милованова у жовтні набуває популярності теза про протистояння двох груп впливу в оточенні Зеленського: групи Коломойського і «соросят», піком якого став «плівковий скандал» у січні 2019.

Характер більшості згадувань про «соросят» є подібним до конспірологічних теорій: це обумовило певну популярність в соцмережах і в аудиторії «жовтих» ЗМІ. Проте з осені 2019 року почала відбуватись легітимізація терміну також і в аудиторії інших медіа. Значну роль відіграла потужна критика з боку журналіста С.Лямця (у блогах на УП, Кореспонденті, на Ukranews), одного з провідних авторів негативу; в соцмережах найкраще поширювалась критика М.Чаплиги та пабліку «Страсти». Проте, головним тригером були систематичні внутрішні скандали у фракції «Слуга Народу» протягом жовтня-грудня та врешті «плівковий скандал» у січні. «Якісні» політичні ЗМІ почали цікавитись внутрішньою кухнею пропрезидентської фракції, винісши поняття до своєї аудиторії, а використання його О.Гончаруком, чиї цитати щодо «соросят» навели майже всі політичні медіа, ознайомило з терміном найширшу аудиторію.

КЛЮЧОВІ КОНТЕКСТИ, В ЯКИХ ЗГАДАНО «СОРОСЯТ» У FACEBOOK
КЛЮЧОВІ КОНТЕКСТИ, В ЯКИХ ЗГАДАНО «СОРОСЯТ» У FACEBOOK

Завантаживши нашу повну презентацію, ви побачите, як і хто конкретно використовував термін "соросята", які меседжі просувалися за його допомогою, які інфоприводи для цього використовувалися. і ще багато інших деталей про цей процес.

Скачати повну версію у pdf
Поділитися: