Репутаційна криза PwC у справі аудиту Приват Банку

З січня 2017 року PricewaterhouseCoopers Україна зіткнулася з потужною інформаційною кризою, спричиненою заявами керівництва Нацбанку України. За словами чиновників, дані аудиторського висновку щодо фінстану "ПриватБанку", зробленого в липні 2016, недостовірні. Через це НБУ виключив українське представництво компанії з переліку аудиторів банків.
PwC vs. НБУ - хто переміг?
PwC vs. НБУ - хто переміг?

З січня 2017 року PricewaterhouseCoopers Україна зіткнулася з потужною інформаційною кризою, спричиненою заявами керівництва Нацбанку України. За словами чиновників, дані аудиторського висновку щодо фінстану Приват Банку, зробленого в липні 2016, недостовірні. Через це НБУ виключив українське представництво компанії з переліку аудиторів банків.

Дискусія аудитора з регулятором тривала надзвичайно довго, поновлювалася кілька разів упродовж року. Всього за період 17.01.2017-28.11.2017 у медіа з’явилося 717 публікацій, що мали близько 3 мільйонів контактів з аудиторією.

Завдяки залученості топ-спікерів до критики аудитора, а також схильності українських медіа поширювати "зраду", негатив мав набагато більше охоплення аудиторії, ніж позиції PwC та екс-акціонерів Приват Банку. При чому аудитор для багатьох медіа, вочевидь, виглядав більш бажаним ньюзмейкером, ніж група І.Коломойського та Г.Боголюбова.

Зважаючи на те, що інтерес до діяльності аудиторів рідко проявляють нефахові, масові медіа, кризова комунікація була дуже помітною в річному медіа-портреті аудитора. Вона викликала до себе таку ж увагу як і оприлюднення досліджень компанії на глобальні теми, як, наприклад, "Покращення податкового клімату в Україні".

З моменту появи 18 січня офіційних обвинувачень від НБУ, PwC не реагувала на них, і лише 31 квітня заявила, що перепідпорядковує український офіс. Компанія фактично не захищалася від атаки, можливо, тому, що не хотіла виносити її з українського рівня на світовий. Цікаво, що Приват Банк також не одразу почав спростовувати обвинувачення щодо PwC, хоча інші подібні негативні закиди коментував активніше.

Хоча минув уже майже рік, тема необ’єктивного запиту продовжує масуватися, адже триває інформаційне протистояння між владою і екс-акціонерами банку, і тема суперечливого аудиту досі слугує аргументом для представників держави у діалозі з колишніми власниками Приват Банку.

Скачати повну версію у pdf
Поділитися: