Дострокові вибори до ВР та полярні думки щодо курсу гривні: що обіцяли медіа на 2020

Традиційно у січні узагальнюємо прогнози на нинішній рік, які публікувалися у медіа наприкінці минулого року. У грудні 2020 побачимо, наскільки вони виявилися правдивими. Цього разу найбільшою популярністю користувалися помірковані передбачення. Системну політичну кризу в Україні, яку очікували іще влітку, тепер не розглядають як реалістичний варіант 2020 року. Так само і в економіці: замість рецесії чи обвалу курсу гривні частина експертів очікують лише сповільнення зростання ВВП та послаблення нацвалюти до передбаченого в бюджеті курсу.

Дослідження присвячене аналізові політичних та економічних прогнозів, опублікованих в українських ЗМІ в грудні 2019 року. 

Передбачення щодо внутрішньоукраїнських реалій, на відміну від минулого року, цікавили ЗМІ значно більше за світові. Найпильніша увага дісталась економічним перспективам України. Хоча більшість спікерів традиційно висловлювала побоювання щодо погіршення ситуації, історія несподіваного зміцнення гривні протягом грудня спричинила сплеск оптимістичних заяв про зростання ВВП і подальшу ревальвацію національної валюти (їх охоче підтримували перші особи держави, зокрема О.Гончарук).

Проблеми світової економіки цікавили медіа передусім в контексті їх впливу на економіку України. 

Внутрішньополітичні події обговорювались активно і залучили низку полярних думок від експертів, проте наймасовіші ЗМІ були напрочуд одностайні у більшості прогнозів. Настрої щодо близької політичної кризи, які панували деякий час після виборів, поступились думкам щодо в цілому стабільного політичного життя країни протягом 2020 року. Найбільші зміни очікуються у Верховній Раді (якій пророкують перевибори) та Кабміні. Президентові експерти одностайно провістили падіння рейтингу, яке, втім, не має призвести до серйозних змін у політичній системі.

У контексті світової політики ЗМІ найбільше обговорювали перспективи президентських виборів у США і подекуди розвиток імпічменту Д.Трампу.

Абсолютна більшість опублікованих в грудні 2019 року прогнозів належала українським аналітикам. Частка західних експертів становила лише чверть з оприлюднених передбачень. А от російські спеціалісти геть не цікавили українські медіа. 

При цьому найбільш впевнені прогнози надавали вагомі західні агенції та вітчизняні лідери суспільної думки, які не є професійними експертами. Українські економісти та аналітики частіше застановлялися на описі кількох можливих варіантів розвитку події, ніж на ствердженні одного-єдиного сценарію.

Впевненість у прогнозах
Впевненість у прогнозах

Більшість експертів відзначала незвичайність поточної політичної ситуації в Україні, за якої важко прогнозувати її майбутнє. Втім, панічні настрої щодо масштабної кризи та/або революції майже зійшли нанівець, і більшість авторів зупинилась на прогнозуванні неглибокої політичної кризи.

Головні проблеми пророкували Верховній Раді, виходячи з повідомлень про постійні суперечки всередині монобільшості й систематичні скандали в сесійній залі. Такі припущення озвучували політологи В.Фесенко, А.Золотарьов, Р.Бортник; також низка ЗМІ подавала їх як редакційну думку.

Не провіщали нічого хорошого й Кабінету міністрів. Лунали ідеї, що Кабмін призначать цапом-відбувайлом за економічні проблеми й суттєво оновлять (телеграм-канал Політика Страни), а О.Гончарука і поготів замінять на А.Авакова (портал Страна) чи навіть А.Яценюка (Т.Чорновіл).

Майбутнє уряду і парламенту
Майбутнє уряду і парламенту

Через складні економічні трансформації й можливу світову економічну кризу експерти розділилися у своїх прогнозах.

Так, західні аналітики (JP Morgan) та українські (інвестгрупа ICU) прогнозували помірне сповільнення зростання вітчизняної економіки на тлі зниження транзиту газу, негативного впливу земельної реформи й уповільнення зростання доходів громадян. Натомість аналітики з МВФ та Bloomberg надали більш позитивні прогнози, говорячи про зростання українського ВВП у 2020 році.

Українські експерти Д.Сологуб, В.Приходько й Т.Фіала вбачали як багато можливостей, так і чимало загроз для економіки, тому дали помірні прогнози сталих темпів зростання ВВП. Проте низка вітчизняних експертів, як-от В.Суслов, Г.Кукуруза, А.Амелін, В.Портников, Т.Загородний, С.Фурса та інші, спрогнозували економічну кризу через проблеми у світовій економіці й зменшення надходжень валюти в Україну.

ВВП
ВВП

Завантаживши нашу презентацію, ви побачите, весь спектр передбачень на 2020 рік, які оприлюднювалися в українських медіа, і зможете разом з нами перевіряти їх правдивість упродовж цілого року.

Скачати повну версію у pdf
Поділитися: