Перевірка прогнозів - 2020: навіть пропагандисти інколи вгадують майбутнє

COVID-19 заступив Володимира Зеленського на посту головного "чорного лебедя", через якого всі прогнози не збуваються. При цьому українська політика стала сферою, де прозвучало на диво багато правдивих передбачень. Все завдяки "стабільно поганій" ситуації. Цікаво також, що кремлівські пропагандисти, які щороку пророкують Україні різноманітні катастрофи, у деяких прогнозах цього року таки вгадали майбутнє.
ПРОГНОЗИ ЕКСПЕРТІВ НА 2019 і 2020
ПРОГНОЗИ ЕКСПЕРТІВ НА 2019 і 2020

Центр контент-аналізу традиційно перевіряє якість прогнозів в українських медіа. Завершується 2020 рік, і ми можемо порівняти, наскільки відповідальними були медіа й експерти у грудні минулого року. 

Цього разу ми вирішили залучити до дослідження ініціативу «По той бік новин». Професійні фактчекери принесли в наш проєкт нову якість, перш за все, увагу до деталей. Відтак, всі подальші викладки складаються з медіааналітичної текстівки та вердикту фактчекерів. Ці вердикти робилися «всліпу», адже наші партнери перевіряли твердження, не знаючи їхніх авторів.

Деякі твердження виявилося важко перевірити, оскільки експерти, цілеспрямовано чи ні, вдавалися до розмитих формулювань, не пояснювали, у якому аспекті вживають те чи інше поняття. Деякі експерти, коли вживають цифри, вказують занадто велику “вилку” значень. Деколи експерти вживають емоційну лексику для створення враження замість конкретних пояснень та фактів, тому перевірити такі твердження стає вкрай складно.  

Окремі теми виявилися важкими для опрацювання. Серед них – тема ринку житла: даних по 2020 року мало, тому потрібно аналізувати дуже комплексно, завжди є багато “але”.

Всього за 1-22 грудня 2019 року Центр контент-аналізу виявив 712 медіа-повідомлень, які містили прогнози з ключових тем на 2020 рік; ці повідомлення мали більш як 9,7 млн контактів з авдиторією. Це вдвічі більше, ніж минулого року, і за охопленням, і за кількістю публікацій. 

КЛЮЧОВІ ТЕМИ ПРОГНОЗІВ: УКРАЇНСЬКА ПОЛІТИКА
КЛЮЧОВІ ТЕМИ ПРОГНОЗІВ: УКРАЇНСЬКА ПОЛІТИКА
КЛЮЧОВІ ТЕМИ ПРОГНОЗІВ: УКРАЇНСЬКА ЕКОНОМІКА
КЛЮЧОВІ ТЕМИ ПРОГНОЗІВ: УКРАЇНСЬКА ЕКОНОМІКА
КЛЮЧОВІ ТЕМИ ПРОГНОЗІВ: СВІТОВА ПОЛІТИКА Й ЕКОНОМІКА
КЛЮЧОВІ ТЕМИ ПРОГНОЗІВ: СВІТОВА ПОЛІТИКА Й ЕКОНОМІКА

Найбільш хибні влучання стосувалися оцінки ціни на нафту, чимале охоплення мали експертні думки, що ціна виросте. Від того відштовхуючись, багато експертів заявляли, що економіка трохи сповільниться, але значної кризи не буде. Також велика частка помилок була в прогнозах щодо імпічменту Трампа. В українських реаліях більшість помилялися в оцінці ВВП, навіть песимістичні експерти не передбачали ситуації, яка настала. Так само майже ніхто не передбачав відставки уряду Гончарука, максимум, який допускали – зміна частини міністрів. Великі помилки в оцінці ринку землі були зумовлені тим, що і оптимістичні, і песимістичні прогнози базувались на тому, що ринок запрацює, а цього не сталося.

Успішним влучанням можна вважати, перш за все, українські прогнози – більшість експертів передбачили, що ситуація на Донбасі майже не зміниться, і виборів там не буде. Несподівано висока правдивість прогнозів щодо виконання бюджету в Україні. Кінець минулого року був знаменитий конфліктом з Газпромом і реальною можливістю втрати транзиту газу, а також пов’язаної з цим кризи та просідання бюджету. Тому прогнози були песимістичні, і вони справдились, хоча контракт був підписаний, і транзит зберігся, але з’явились інші чинники. Щодо загальносвітових прогнозів, то багато хто (Світовий банк, Fitch, інші) заявляли, що наближається криза, і вона справді настала, до того ж, поглиблена коронавірусом. Так само більшість експертів правильно оцінила ріст Bitcoin.

Частково справдилися прогнози про курс гривні, оскільки більшість експертів називали конкретну цифру, а впродовж року був дуже великий розкид. Те ж саме стосувалося прогнозів про ріст тарифів, оскільки вони то зростали, то знижувались, і правими виявились і песимісти, і оптимісти. 

КРИТИЧНЕ СТАВЛЕННЯ СПІКЕРІВ ДО СВОЇХ ПРОГНОЗІВ
КРИТИЧНЕ СТАВЛЕННЯ СПІКЕРІВ ДО СВОЇХ ПРОГНОЗІВ

Українські експерти, крім ситуації на Донбасі, правильно передбачили, що рейтинг Зеленського буде знижуватись. Помились вони найбільше в оцінках політичної ситуації – вважали, що цілком ймовірно будуть дострокові вибори Ради, а також вибори на Донбасі. 

Російські експерти правильно передбачали, що економіку Росії чекає стагнація, західні експерти передбачали їй ріст на основі ймовірного зростання цін на нафту, і помилились. 

Крім того, російські експерти точно спрогнозували, що ситуація на Донбасі не зміниться, більшість українських експертів думали так само і теж не помились.

Помилились російські експерти в оцінках взаємин США і Китаю, вважаючи, що вони будуть загострюватись, чого не сталося. 

Щодо західних експертів, то багато з них передбачили, що світову економіку чекає стагнація, а також, що курс Bitcoin зростатиме; вони не сумнівались, що ЄС і США підтримуватимуть Україну, а також, що вибори в США виграють демократи. 

При цьому МВФ, Saxo Bank, The Wall Street Journal та багато інших заявляли, що значної кризи не буде, лише легке сповільнння. Також деякі західні експерти помилились в оцінці ситуації в Україні на Донбасі – вони вважали, що конфлікт посилиться і перейде в гарячішу фазу. 

НАЛЕЖНІСТЬ СПІКЕРІВ ТА ПРАВДИВІСТЬ ЇХНІХ ПРОГНОЗІВ
НАЛЕЖНІСТЬ СПІКЕРІВ ТА ПРАВДИВІСТЬ ЇХНІХ ПРОГНОЗІВ

Минулий рік чітко показав безпідставність більшості прогнозів, які давалися як українськими, так і західними аналітиками. Оскільки ніхто з експертів, опублікованих у вітчизняних медіа, не передбачив пандемії COVID-19, то випустив з-поза уваги і її вплив на глобальну економіку, а відтак – і на політику. Не кажучи вже про те, що інші передумови, менш схожі на «чорних лебедів» – завершення торгівельної війни США та Китаю і відтермінування запровадження ринку землі й лібералізації азартних ігор – також не була передбачені аналітиками, хоча ці теми часто використовувалися в аргументах для прогнозів.

Автори прогнозів часто відповідають, що їх моделі не були спроможні врахувати такі несподівані чинники. Але ж це не робить їхні прогнози ціннішими.

Відтак, більшу частину охоплення несправджених прогнозів забезпечили саме західні експерти, які провіщали певні події у світовій чи українській економіці.

Натомість, дещо несподівано, значну частку контактів з авдиторією мали правдиві прогнози українських аналітиків про вітчизняні політику та економіку. Вони складалися з двох частин.

По-перше, це були очікування українських посадовців, що примудрилися рік тому наголошувати саме на здійсненних своїх планах. А по-друге, це були традиційні прогнози проросійських експертів у проросійських медіа, які вже багато років пророкують нам кризу в усіх сферах життя. Цього року такі віщування нарешті справдилися, хоча аргументи рік тому були озвучені зовсім інші. 

В цілому в українській політиці торік краще розбиралися саме українські експерти. Це яскраво видно на прикладі теми по окупованих регіонах Донбасу. Українці наголошували, що ситуація там принципово не зміниться, в той час як західні експерти очікували ескалації.

Уже другий рік поспіль ми спостерігаємо цікавий феномен, коли дещо частіше виявляються правдивими ті прогнози, які сказані без тіні сумніву, аніж ті, у яких експерти припускають можливість помилки. Це може бути пояснено тим, що про сумніви експерти починають говорити лише у випадку, якщо самі у свої слова не вірять.

МЕДІА, ЯКІ ОПУБЛІКУВАЛИ НАЙБІЛЬШЕ ПРАВДИВИХ ПРОГНОЗІВ
МЕДІА, ЯКІ ОПУБЛІКУВАЛИ НАЙБІЛЬШЕ ПРАВДИВИХ ПРОГНОЗІВ
ЕКСПЕРТИ, ЯКІ ДАЛИ ВІРНІ ПРОГНОЗИ
ЕКСПЕРТИ, ЯКІ ДАЛИ ВІРНІ ПРОГНОЗИ
МЕДІА, ЯКІ ОПУБЛІКУВАЛИ НАЙБІЛЬШЕ НЕПРАВДИВИХ ПРОГНОЗІВ
МЕДІА, ЯКІ ОПУБЛІКУВАЛИ НАЙБІЛЬШЕ НЕПРАВДИВИХ ПРОГНОЗІВ
ЕКСПЕРТИ, ЯКІ НАЙЧАСТІШЕ ПОМИЛЯЛИСЯ
ЕКСПЕРТИ, ЯКІ НАЙЧАСТІШЕ ПОМИЛЯЛИСЯ
МЕДІА, ЯКІ ЖОДНОГО РАЗУ НЕ ПОМИЛИЛИСЯ
МЕДІА, ЯКІ ЖОДНОГО РАЗУ НЕ ПОМИЛИЛИСЯ
МЕДІА, ВСІ ПРОГНОЗИ ЯКИХ БУЛИ ПОМИЛКОВИМИ
МЕДІА, ВСІ ПРОГНОЗИ ЯКИХ БУЛИ ПОМИЛКОВИМИ

Серед найпоширеніших аргументів, якими автори помилкових прогнозів пояснювали свої слова, були такі:

- Зниження транзиту газу через Україну (цього не сталося: Нафтогаз і Газпром домовилися про продовження транзиту).

- Подальше укріплення гривні.

- Торгівельна війна США з Китаєм (в цілому завершена на початку 2020).

- Світова економічна криза через економічний цикл, а не через пандемію.

- Запровадження ринку землі (яке було відкладено).

- Лібералізація грального бізнесу (яка повноцінно так і не настала).

Відтак, можемо порадити традиційно:

Експертам, які ще не завершили «прогнозну кампанію» на 2020 рік, враховувати кілька сценаріїв, при цьому намагаючись включати в прогноз можливий вплив «Чорних лебедів».

Медіа – звертати увагу на мотивацію експертів, замислюватися про можливі мотивації експертів озвучувати саме такі пророцтва.

Читачам – враховувати обидві наведені вище поради, порівнювати різні прогнози на одну тему, і пам’ятати, що в наші дні «чорні лебеді» прилітають дедалі частіше.

Завантаживши нашу презентацію, ви зможете побачити детально по кожній темі авторів пракдивих та хибних прогнозів, медіа, що їх поширювали, та професійний фактчекінг кожного твердження.

Скачати повну версію у pdf
Поділитися: