Прогнози 2019: західні експерти вгадують у 50% випадків, українці і росіяни часом просто брешуть

Читати прогнози західних експертів – це з імовірністю 50/50 читати неправдиву інформацію. На відміну від українських та російський аналітиків, де частка неправди суттєво більша, особливо в політичних темах.

Традиційно наприкінці кожного року Центр контент-аналізу перевіряє правдивість прогнозів, які цього року стосувалися і публікувалися 12 місяців тому. Наразі настала пора вивчити, які прогнози на 2019 рік справдилися, а які – ні.

Однак частка неточних прогноів була все ж менша за торішню.

Якщо порівняти результати аналізу прогнозів на 2018 та 2019 роки, то ми чітко бачимо різницю між українським та західним підходами до передбачень. В першому випадку, в розпал української внутрішньополітичної боротьби, теми прогнозів в основному стосувалися українських реалій і висловлювалися вітчизняними аналітиками. Тому три чверті контактів з аудиторією мали помилкові прогнози. Найбільше серед цих прогнозів було песимістичних, всі очікували на глобальну «зраду». Прогнози були одним із методів політичної боротьби, а тому могли навіть навмисно розповідати про геть неправдиві речі, аби лише сформувати хайп. Економічні прогнози були дещо об’єктивнішими за політичні, але теж тяжіли до песимізму.

А от на рік, що минає, частина українських спікерів боялася щось прогнозувати через величезний фактор невизначеності: вибори. Особливо у політичних темах: їх було лише 3, і в них 82% всіх контактів з аудиторією мали прогнози, що містили сумнів. Тому медіа активно поширювали прогнози від міжнародних інституцій: МВФ, Bloomberg, Fitch тощо. В них лише у 18% містилися якісь сумніви у своєму передбаченні. Це поліпшило якість прогнозів від різко помилкової до майже статистично випадкової: трохи більше половини контактів з аудиторією мали передбачення, що не справдилися.

Найбільш хибні влучання стосувалися світової й української економіки. У світовій передбачали глобальну кризу, що могла бути пов’язана з падінням вартості сировинних продуктів, дефіцитом нафти, падінням долара й біткоїна. В українській економіці передбачалося значне падіння ВВП й знецінення національної валюти, що не справдилося. Експерти не вірили у перемогу на виборах В.Зеленського. На щастя, хибними були й очікування повномасштабного вторгнення РФ в Україну.

Успішним влучанням можна вважати, перш за все, передбачення аномальної спеки 2019 року. Окрім того, у світовій політиці й економіці очікувано поглибилася криза відносин між Китаєм і США та їх торговельної війни. Російська економіка й політика продовжили стагнацію, зокрема, через міжнародні санкції. В українській економіці, згідно з прогнозами, знизився рівень інфляції, зросли кредитування й зарплати. Крим охопила страхітлива посуха через недостатнє наповнення водою водосховищ.

Частково справдилися прогнози падіння цін на бензин через зміцнення гривні, прогнози погоди в Україні та ходу торговельної війни США та КНР.

Всього за 1-22 грудня 2019 року Центр контент-аналізу виявив 439 медіа-повідомлень, які містили прогнози з ключових тем на 2019 рік; ці повідомлення мали більш як 4,2 млн контактів з аудиторією.

Правдивість прогнозів за ключовими темами
Правдивість прогнозів за ключовими темами

Завантаживши нашу презентацію, ви побачите, які медіа та експерти найчастіше помилялися, а які - навпаки, найчастіше видавали коректні прогнози. Також дізнаєтеся, як сумніви у власних прогнозах допомагали експертам робити їх коректнішими, і хто з медіа не помилявся взагалі.

Скачати повну версію у pdf
Поділитися: