Порошенко і "Дизель-шоу": як фейк продемонстрував потужність нового мегавпливового медіаканалу

Фейк, опублікований на сатиричному ресурсі, спершу поширювався цілком природно: як жарт. Але за декілька годин перетворився на пост-правду в стилі американських виборів 2016 року.

Численні групи прихильників Володимира Зеленського у Facebook, Viber та Telegram зберігають контакт з величезною кількістю українців, і лишаються для них достовірним джерелом отримання інформації. Поширення фейкових новин через цей канал дозволяє охопити мільйони людей, і зовсім не лише інформацією про роботу діючого президента.

Прикладом стала поширена 21 жовтня жартівлива новина сайту UaReview про нібито купівлю Петром Порошенком "Дизель Шоу". Спершу це повідомлення поширювала звична аудиторія ресурсу - люди, які розуміли жарт. Потім новину зробив портал "Хвиля", який сприйняв повідомлення серйозно. А вже невдовзі користувачі Facebook, які, судячи з їх профілів, є, імовірно, фейковими особистостями, рознесли цю новину, як правдиву, по багатьох спільнотах, серед яких було чимало груп прихильників Зеленського, частково - супротивників Зеленського та інших політичних груп, а також жіночих спільнот. Показники поширень із кожної із груп сягають кількох сотень

Враховуючи тривале зростання аудиторії Facebook перш за все за рахунок старшого покоління, можемо зробити висновок, що аудиторія, яка є новою для цього ресурсу або перебувала раніше на його периферії, великою мірою охоплена цими спільнотами і піддається маніпуляціям. Як у цьому випадку: користувачі часто мали всі можливості переконатися у фейковості повідомлення, їм писали про це коментарі, але це не зупиняло хвилі поширення, адже емоційно ця інформація дозволяла висловлювати оціночні судження про українських політиків.

Завантаживши повну версію презентації, ви зможете побачити хронологію поширення фейків, основні суперечки щодо нього, а також видання, що "купилися" на жарт UaReview.

Скачати повну версію у pdf
Поділитися: