Підкуп виборців: реальна загроза чи передвиборчі маніпуляції?

Понад третина повідомлень про підкуп виборців належала прес-службам та спікерам МВС і Національної поліції. Серед політичних таборів найактивніше мусував тему підкупу виборців саме штаб Ю.Тимошенко. Об’єктом атаки, природно, став П.Порошенко.

Тема підкупу виборців стала однією з найбільш обговорюваних під час поточної президентської виборчої кампанії як у медіа, так і в Facebook, і широко використовувалася для обвинувачень і впливу на виборців. 

Наше дослідження охоплює період з 14 січня до 28 лютого 2019 року й має на меті показати, хто зі спікерів ініціював обговорення підкуп виборців і які медіа активно підтримували дискусію. 

Проаналізувавши всі публікації за вибіркою провідних ТОП-60 інтернет-змі, радіо, телебачення, преса й фейсбук, ми дійшли таких висновків. 

Понад третина повідомлень про підкуп виборців належала прес-службам та спікерам МВС і Національної поліції. Переважна більшість тез на початку періоду (фаза розігріву теми) стосувалася загальних питань. Спікери МВС та НП запевняли, що готові забезпечити чесні й прозорі вибори; що лишаються безсторонніми й реагуватимуть на всі випадки порушень.

Показово, однак, що на другому етапі (фаза гострих персональних обвинувачень) вони значно охочіше коментували тему щодо ймовірного підкупу виборців з боку Порошенка (зокрема, І.Варченко радив чинному президенту не шукати юридичних лазівок, а А.Аваков прямо звинуватив С.Березенка в організації «мережі») й практично не торкалися Ю.Тимошенко. Це дало привід низці коментаторів говорити про неприховану гру А.Авакова на боці опозиційної кандидатки.

Серед політичних таборів найактивніше мусував тему підкупу виборців саме штаб Ю.Тимошенко. Об’єктом атаки, природно, став П.Порошенко. З одного боку, його обвинувачувано в підготовці масового підкупу. З іншого боку, в таборі Батьківщини старалися запевнити, що не допустять широкого застосування цього прийому.

Не системну, але також помітну участь в обвинуваченнях П.Порошенка брали у звітний період й штаби інших конкурентів, як-от А.Гриценка та О.Ляшка, а також спікери Коломойського (останнє не стосується В.Зеленського та його команди, які практично не висловлювалися з теми підкупу виборців).

Прикметно, що одним з ньюзмейкерів (задавачів трендів) став екс-нардеп БПП Є.Фірсов (афілійований нині до команди А.Гриценка). Серед не-політиків подібну ж функцію виконував журналіст О.Дубінський.

Заданий порядок денний змусив штаб Порошенка відбиватися і залучати також досить потужних спікерів, зокрема, з лояльних до президента відомств – ГПУ та СБУ. Але сам президент заледве брав участь у дискусії, воліючи перебувати над схваткою. З одного боку, це властиво йому як гаранту Конституції. З іншого боку, його прямі заяви надали би темі ще більшого резонансу. 

Обвинувачень про підкуп виборців на адресу інших кандидатів практично не було. Мірою зростання рейтингу В.Зеленського було вжито спробу тлумачити його безкоштовні концерти та демонстрацію серіалу «Суга народу» як різновид підкупу виборців. Зокрема, на цьому наголошували активісти громадянської мережі Опора. Втім, згодом в організації визнали, що не мають достатніх підстав для далекосяжних висновків.

Експертне середовище також узяло активну участь у започаткованій політиками дискусії, перевівши її у теоретичну та юридичну площину. Основними спікерами від ГО стали О.Айвазовська («Опора») та О.Кошель (КВУ, близький до БПП). З одного боку, вони визнали, що підкуп – це стандартна для України технологія під час виборів. З іншого боку, висловили переконання, що вона спрацьовує здебільшого на місцевих виборах або на мажоритарних округах під час парламентських виборів, тому під час президентських не матиме вирішального значення.

Відтак, можемо стверджувати, що розгін теми підкупу на цих виборах – це, перш за все, PR-технологія, використана ключовими кандидатами.

Завантаживши нашу презантацію, ви зможете в деталях побачити, як і ким впродовж півтора місяців розганялася тема підкупу виборців, а також які медіа її найактивніше підтримували. 

Скачати повну версію у pdf
Поділитися: