Під вогнем критики Зеленського: кейс Миронівського хлібопродукту

За три дні до парламентських вибрів, В.Зеленський влаштував інформатаку на "Миронівський хлібопродукт", доручивши силовикам перевірити доцільність виплати цій компанії дотацій. В чому полягали помилки інформаційного захисту МХП?

Після обрання президентом Володимир Зеленський і його команда уже неодноразово «виконували номер» створення інформаційної кризи для осіб, призначених бути «поганими хлопцями». Так було з Ярославом Годунком, з Arcelor Mittal Кривий Ріг, а також з Володимиром Гройсманом та Рінатом Ахметовим у кейсі Луганської ТЕС.

Особливістю таких атак є потужне залучення перш за все масової аудиторії, навіть якщо об’єкт атаки раніше цю аудиторію не цікавив. Будь-яка заява президента сама по собі є важливою для медіа, але додаткової привабливості забезпечує форма повідомлення: часто емоційна і/або видовищна.

Схожа ситуація сталася і з компанією «Миронівський хлібопродукт».

Хоча В.Зеленський зробив наголос на фінансовому аспекті діяльності підприємства (має надприбутки, отже, не потребує допомоги держави), близькі до президента медіа посилили інформаційний удар, актуалізувавши екологічну та корупційну теми.

Зокрема, ввечері 18 липня на 1+1 вийшов сюжет про зіпсовану на Черкащині питну воду. Ситуацією спробували скористатися й місцеві ЗМІ та еко-активісти, котрі давно виступають проти будівництва нових птахофабрик МХП.

Як показав аналіз, критика більшості поширених тез була спрямована проти МХП, проте доволі істотно медіа пройшлися й по особі Ю.Косюка, дослідивши його політичне лобі й перелічивши кандидатів, яких олігарх нібито планував просунути в Раду дев’ятого скликання. Паралельно в Facebook, немов за командою, проявили активність пропагандисти О.Дубінський, М.Бужанський, Л.Богуцька; активізувалися й «зливні діжки», як-от Багнет, ОРД тощо.

МХП обрав у цілому слушну стратегію захисту. Від імені холдингу не прозвучало жодного слова у відповідь Зеленському, щоб ніхто не назвав їх «ворогами» нової влади. Натомість, аграрні об’єднання і окремі бізнесові експерти недвозначно заступилися за МХП. Вони просували меседжі «тиску на бізнес» та «невинуватості Косюка в дотаціях». Меседжі ідеально підходили до відновлення атакованої репутації.

Помилка була в виборі комунікаційних майданчиків. Вочевидь, ці меседжі не цікавили масову аудиторію: без постійних нагадувань такі люди просто не пам’ятатимуть, хто такий Косюк, а отже, відновлювати репутацію перед ними не було сенсу.  Головною задачею було запобігти «токсикації» іміджу Косюка серед аудиторії «якісних» та бізнесових медіа. Проте меседжі захисту її не досягли, лишившись у ЗМІ другого і третього ешелону. Серйозні медіа не зацікавилися заявами і через малоактивне їх донесення, і через відсутність привабливих для медіа елементів: тут підійшли би яскраві жарти або розширення теми, перенесення проблеми з одного Косюка на весь бізнес.

Завантаживши нашу повну презентацію, ви зможете побачити, як довго медіа обговорювали заяви Зеленського й чому через три тижні після них проти Миронівського хлібокомбінату було проведено ще одну інформаційну атаку у медіа. 

Скачати повну версію у pdf
Поділитися: