Перевірка прогнозів 2021: тренд на часткову правду

Представляємо щорічний продукт Центру контент-аналізу, спрямований на те, щоб підвищити культуру комунікації в українському інформаційному просторі. Хоча цьогоріч, на відміну від минулих років, не прилетіло жодного великого «Чорного лебедя» - несподіваної події, яка перекреслила всі очікування, однак експерти, яких цитували українські медіа, все одно часто хибно уявляли собі майбутнє.

Всього за грудень 2020 року Центр контент-аналізу у повній вибірці українських медіа виявив 824 медіа-повідомлення, які містили прогнози з ключових тем на 2021 рік; ці повідомлення мали більш як 17,8 млн  контактів з авдиторією. Це вдвічі більше, ніж минулого року, за охопленням. Охоплення визначалося за стандартною методикою Центру контент-аналізу.

Найпомітнішим трендом прогнозів на 2021 рік стало те, що саме українські експерти мали абсолютну більшість в охопленні прогнозів: з їхніми передбаченнями контактувало ушестеро більше українців, аніж із західними, і в 53 рази більше, ніж з іншими, включаючи російські. Український інфопростір замкнувся на вітчизняних експертах, і це пішло йому на користь: частка охоплення неправдивих прогнозів значно впала, з 38 до 30%

Водночас, значно зросла частка прогнозів, які справдилися частково: зазвичай, такий вердикт виносився, якщо експерт правильно встановив тренд, однак помилився у точних цифрах, або ж якщо упродовж року змагалися протилежні тенденції. Імовірне пояснення такої ситуації – у тому, що спікери мають достатньо компетенції, аби вказати напрямок, але ще не навчилися відмовлятися від спокуси вказати точну цифру в економічних прогнозах.

І тут треба відзначити: автори передбачень, які цитуються українськими медіа, не встигають не лише за «чорними лебедями», але і за цілком очікуваними політичними кроками.

Саме «чорні лебеді», тобто, події, на які ніхто не очікував, ставали причиною більшості помилок минулими роками: серед них були обрання Зеленського або початок пандемії COVID-19. Тепер же найпопулярнішим аргументом помилкових прогнозів стало очікування затяжної кризи, спричиненої пандемією – хоча курс центробанків на розігрів економіки уже був помітним наприкінці минулого року, але експерти не поспішали його враховувати, надавши перевагу ірраціональному страху перед невідомим.

Новацією цьогорічного дослідження став статевий зріз. Ми показали, що частка жінок, яких цитують медіа, просто мізерна, але при тому їхні прогнози найчастіше бувають правдивими.

Завантаживши повну версію нашої презентації, ви зможете побачити деталі по кожному прогнозу, озвученому українськими експертами, а також рейтинг видань і спікерів, які найчастіше помилялися у передбаченнях, або навпаки, чиї прогнози виявлялися слушними.

Скачати повну версію у pdf
Поділитися: