Герой України чи зрадник? Який імідж будують для Усика лідери думок, та хто найбільше до цього доклався

У ніч з 25 на 26 вересня Усик переміг Джошуа та вчергове дав гучний привід для обговорення. Вже традиційно воно проходить не тільки через призму його спортивної кар'єри, а й зачіпає висловлення та вчинки боксера поза рингом, через які його жваво критикують патріотично налаштовані громадяни. Після чергового резонансного інфоприводу нам стало цікаво, які ж меседжі просувають лідери думок щодо Усика. Традиційно ми дослідили це за допомогою аналізу топових постів у соціальних мережах та виявили такі ключові тенденції:

- найактивніше оцінка давалась у постах про те, що Усик переміг (327 постів). Дописів з оцінкою його політичної позиції зафіксовано значно менше (27);

- дуже рідко в постах оцінка давалась і Усику-спортсмену, і його політичній позиції (25 постів);

- найбільше авдиторія соцмереж контактувала з постами про перемогу Усика, в якій оцінка давалась його спортивним досягненням;

- обговорення політичної позиції спортсмена проходило майже виключно в колах патріотично налаштованих громадян та людей з активною громадянською позицією;

- орієнтовані на масову авдиторію дописи про політичну позицію Усика несли її позитивну оцінку.

Дослідження покликане виявити меседжі, які просувалися лідерами думок у соцмережах щодо Олександра Усика. 

Дослідження охопило період найактивнішого згадування Усика після його резонансної перемоги над Джошуа – з 25 по 27 вересня 2021 року.

Вибірка склала 348 дописів користувачів або спільнот Facebook, Telegram, Instagram, Tiktok, які мали найбільше контактів з аудиторією, і у яких було можливо чітко ідентифікувати позицію автора щодо Усика. Всі пости були прокодовані за двома критеріями: «ставлення до результатів Усика у боксі» та «ставлення до його політичної позиції».

Окремо ми виділили пости, в яких автора протилежно оцінив досягнення у боксі та у політиці. Також ми визначили найпопулярніші дописи, які писали про Усика-спортсмена та про його політичну позицію, за методикою Центру контент-аналізу, що враховує кількість реакцій/переглядів дописів.

СТАВЛЕННЯ ДО УСИКА-СПОРТСМЕНА
СТАВЛЕННЯ ДО УСИКА-СПОРТСМЕНА

Захоплені пости про перемогу усика, в яких автори на додачу обговорювали його політичну позицію, склали всього 3%. Відверта критика в таких випадках зустрічалась ще рідше.

СТАВЛЕННЯ ДО ПОЛІТИЧНОЇ ПОЗИЦІЇ УСИКА
СТАВЛЕННЯ ДО ПОЛІТИЧНОЇ ПОЗИЦІЇ УСИКА

Пости з позитивною оцінкою політичної позиції Усика переважали як за охопленням, так і закількістю – 15 дописів проти 12 негативних. Користувачі наголошували на українському походженні боксера, його символіці перед боєм та підкреслювали гордість для України через гучну перемогу українця.

ТОП АВТОРІВ, ХТО ОЦІНЮВАВ УСИКА-СПОРТСМЕНА
ТОП АВТОРІВ, ХТО ОЦІНЮВАВ УСИКА-СПОРТСМЕНА

У дописах лідерів думок переважало схвалення як Усика-спортсмена, так і його політичної позиції: перш за все тому, що автори, які працюють на масову авдиторію, мали більше охоплення, ніж політичні та громадські діячі. Саме тому найбільше уваги реципієнтів зібрали сторінки спортивних медіа, популярних спортсменів і політиків, спортивних організацій, які реагували на перемогу українського боксера, і значно менше уваги привернули дописи, в яких аналізувалась політична позиція Усика або просто висловлювалось ставлення до неї. 

Прикметно, що серед постів про перемогу лідерами за охопленням став допис бізнесмена, ексчиновника та пости промоутера федерації боксу Росії. Цьому посприяли активні підписники першого та прихильники спільноти, в якій публікував свої дописи другий. Вони популяризували пости серед все більшої авдиторії, реагуючи на них. Цікаво, що дописи цих авторів про Усика охопили колосальну кількість авдиторії, порівняно з іншими їхніми постами. Дописи популярних в Україні персоналій, як от Андрія Шевченка та Віталія Кличка опинилися дещо нижче 8-ки лідерів.

ТОП АВТОРІВ, ХТО ОЦІНЮВАВ ПОЛІТИЧНУ ПОЗИЦІЮ УСИКА
ТОП АВТОРІВ, ХТО ОЦІНЮВАВ ПОЛІТИЧНУ ПОЗИЦІЮ УСИКА

Позитивна оцінка політичної позиції Усика найчастіше лунала у Telegram, негативна – у Facebook. Настрої розділилися між тими, хто відзначав українську символіку перед боєм та походження Усика (мовляв, гордість для України) і тими, хто критикував боксера за відсутність проукраїнської позиції та просування наративів і настроїв РФ. Критики говорили також про небезпеку для України в протидії російським загрозам через перемогу «непатріотичного» українця. Доволі часто предметом критики виступали зв’язки боксера з російською церквою.

Головним джерелом залучення уваги до негативу став пост громадського діяча та блогера, який розкритикував Усика за відсутність проукраїнської позиції та відпрацювання російської пропаганди. Відомий бізнесмен Черняк став на захист Усика в протидії поливанню брудом у медіа і закликав українців пишатися перемогою співвітчизника, який гідно представив країну на міжнародній арені.

 

Отже, критика політичної позиції Усика була присутня виключно в «бульбашці» патріотично налаштованої частини суспільства і не зачепила масову авдиторію. Її представники винятково позитивно реагували на перемогу українського боксера та відзначали його визначне досягнення в кар’єрі. Більше того, вони ще й трактували політичну позицію Усика як патріотичну.

Скачати повну версію у pdf
Поділитися: