Чи пора виводити на ринок новий продукт? Аналіз соцмереж на прикладі комбучі

Український сегмент соціальних мереж готовий до просування у ньому напоїв і косметики на основі комбучі. Ніша поки що зайнята дуже мало, тому захід на цей ринок потужних гравців з великими рекламними бюджетами може стати для них плідним.

З кінця березня до кінця квітня 2019 року чайний гриб та комбуча мали в соцмережах помірну кількість згадувань. При цьому термін «чайний гриб» здебільшого вживався в контексті вирощування й споживання в домашніх умовах, а «комбуча» – у контексті еко-продуктів, суперфуду та косметології.

Найчастіше дописи про чайний гриб (комбучу) стосувалися його корисних та навіть лікувальних властивостей (впливу на здоров’я людини загалом і при конкретних захворюваннях). Другою провідною темою дописів у соцмережах стала рецептура вирощування гриба. Окреме місце займали згадування чайного гриба в повідомленнях комерційного характеру. Йшлося про продаж гриба, а також косметики та продукції, до складу якої він входить. Найбільше поширення при цьому мали українські бренди. Згадки про білоруську та корейську косметику з комбучею мали значно менше поширення.

Аналіз згадувань комбучі та чайного гриба в соціальних мережах дає можливість зробити такі висновки:

- В Україні розмови про легендарні властивості чайного гриба, які у 1990-х велися у дворах та на кухнях, зараз точаться в соціальних мережах. Перш за все це російські мережі – Одноклассники та ВКонтакте, з читачами старшої вікової групи, проте частково ними охоплений і Facebook.

- Термін «комбуча» знайомий перш за все молодій аудиторії соцмереж. Але при цьому спостерігається перекіс у бік косметичного застосування: косметика на основі цього організму активно просувається та обговорюється. Натомість, споживачі фактично не обговорюють в соцмережах цей напій, якщо він вирощений не кустарним способом.

- Просуванням комбучі як напою в українському сегменті соцмереж займаються виробники та кав’ярні, проте все це – невеликий бізнес. У більшості випадків виробники використовують не класичну рекламу, а інформативні дописи про користь та екологічність продукту: саме такий контент набирає найбільше взаємодій. У підсумку, обидва терміни – і «чайний гриб», і «комбуча» – стало асоціюються в соціальних мережах зі здоровим способом життя й набором корисних властивостей.

- Всі негативні повідомлення стосуються лише напою та самого вирощування чайного гриба. Відсутній негатив про косметику на його основі. Негатив до терміну «комбуча» також мінімальний: лише 4 згадування, які є негативом щодо терміну «чайний гриб», але в них згадується і нова назва цього продукту. Негатив формується статтями конспірологічного типу – про паразитичну природу грибів в цілому, або неприємними спогадами з дитинства щодо їхнього вигляду, запаху, смаку тощо. Відтак, сам по собі термін «комбуча» не обтяжений негативними асоціаціями.

- У підсумку можна стверджувати, що український сегмент соціальних мереж готовий до просування у ньому напоїв і косметики на основі комбучі, виготовлених великими виробниками. Ця ніша поки що зайнята дуже мало, але просування відбувається з ентузіазмом, тож захід на цей ринок потужних гравців з великими рекламними бюджетами може стати для них плідним. При цьому можемо порекомендувати окремі продукти і торгівельні марки для молодої аудиторії, і для старших людей. І якщо для перших необхідно будувати комунікацію довкола здорового способу життя та інших модних трендів, то зі старшими людьми, що також можуть бути охоплені знайомим для них з продуктом, який більше не треба вирощувати самостійно, варто говорити про «смак дитинства».

Завантаживши наше дослідження, ви зможете детально ознайомитися з усіма графіками та діаграмами, які наочно демонструють маркетингові перспективи просування чайного гриба (комбучі) на українському ринку. В тому числі: місце і ситуацію споживання продукту й розподіл уваги до нього в різних соціальних мережах тощо. 

Скачати повну версію у pdf
Поділитися: