Хто розганяв паніку під час евакуації українців з Китаю? Аналіз медіа та соціальних мереж

Проросійські сили та команда Порошенка скористалися темою евакуації для критики влади, при цьому проросійські медіа нівечили також імідж усіх українців. Вони були максимально маніпулятивними й емоційними, в той час як пропорошенківські маніпулювали обережніше і переважно щодо влади, не торкаючись питання паніки.

Хоча евакуація була призначена на 20 лютого, тему активно розганяли в інформаційному просторі від 17 лютого. Якщо раніше кількість повідомлень про коронавірус в українських медіа коливалась в межах 200-300 на день, то від цього дня зросла до 600, потім до 900 і, зрештою, сягнула кількох тисяч протягом 20 лютого. 

Для аналізу висвітлення цієї теми в опозиційних медіа, ми поділили їх на три категорії: а) проросійські; б) близькі до Порошенка; в) близькі до Фірташа. Крім того, дослідили регіональний вимір, включивши до вибірки місцеві видання Полтавської, Львівської, Тернопільської та Київської областей. 

Дослідження показало, що і проросійські видання, й видання з інших медіа груп дотримувалися під час висвітлення подій у Санжарах певного балансу. Тобто рівною мірою поширювали обидві ключові тези: й про те, що евакуйовані українці становлять небезпеку, й про те, що масові протести є неприйнятними. 

При цьому проросійські медіа нерідко використовували агресивні заголовки, вживаючи поняття "бунт", "бандити", "блокпости", "паніка", "коронавірусний майдан". 

Регіональний розподіл показав поміркований настрій західноукраїнських медіа та агресивніших полтавських. Західноукраїнські ЗМІ стримано інформували про протести, лише деколи пафосно заявляючи, що в усіх бідах винна Україна. Натомість полтавські медіа були різкішими, поширювали чутки, неперевірену інформацію, називали евакуйованих "інфікованими коронавірусом" і ставили це в заголовки. Втім, навіть тут деякі медіа поширювали заклики бути стриманими та благорозумними. 

Крім того, ми дослідили поширення основних аргументів, які могли сприяти поширенню атмосфери страху та неспокою. 

Поширення ключових аргументів у проросійських ЗМІ та виданнях, прихильних до Порошенка (кількість повідомлень у вибірці).
Поширення ключових аргументів у проросійських ЗМІ та виданнях, прихильних до Порошенка (кількість повідомлень у вибірці).

Дослідження дозвляє зробити висновки, що проросійські сили та команда Порошенка скористалися темою евакуації для критики влади, при цьому перші нівечили також імідж усіх українців. Проросійськиі видання були максимально маніпулятивними й емоційними, пропорошенківські маніпулювали обережніше і переважно на критиці влади, а не на паніці. Чітких доказів того, що проросійська опозиція була також ініціаторами протестів, немає, окрім того, що вони найпершими дізнавалися про старт таких протестів.

Влада не контролювала комунікацію в темі і значно постраждала від цієї історії. 

Тепер детальніше:

МЕДІА

Маніпуляції в темі евакуації українців з Китаю розпочалися задовго до протестів. Періодично медіа без репутації та регіональні пишуть про неспроможність української влади забрати своїх. Звучать такі фрази, як: «Україна кидає своїх», «Лети с русскими» тощо.

Тема небезпеки від евакуйованих українців почала просуватися зі стартом протестів у регіонах, на рівні медіа не помітно повідомлень, які би передували активності місцевих мешканців. Якщо зовнішній вплив і був, то він відбувався у месенджерах або офлайн.

Інша справа – увага медіагруп до таких протестів після того, як вони вже почалися. 17 лютого масовано пішла хвиля щодо того, що в Обухові та на Львівщині почались протести проти розміщення там хворих. Ці протести рівною мірою поширюються проросійськими медіа, а от медіа групи Порошенка приділяють увагу перш за все західноукраїнським протестам. Помітна дуже висока активність обох груп видань у просуванні цієї теми. 

Маніпулятивні формулювання «Місце перебування хворих засекречене», «На Львівщині бунти», «Розміщення в Обухові призведе до катастрофи», та інші емоційні вкиди поширюються проросійськими медіа, і далі йдуть по регіональних або ЗМІ без репутації. Деякі проросійські медіа без репутації поширюють фейки (наприклад  «Троє українців серед евакуйованих уже захворіло»).

Натомість, прихильні до Порошенка медіа зосереджуються на критиці влади, і не акцентують на небезпеках евакуйованих, маніпулюючи лише темою відповідальності влади. З моменту офіційної заяви влади про розміщення в Нових Санжарах медіа, близькі до Порошенка, взагалі не помічені в просуванні меседжів небезпеки, оскільки події змістили фокус з їх електорального поля на інші регіони.

СОЦМЕРЕЖІ

На Київщині й у Києві меседжі з загрозою зараження переплелися з домінантною тезою ганьби українському народу через протестувальників. Неабиякий внесок у закріплення цієї тези зробили лікар Комаровський і журналіст Д.Гордон, меседжі яких розлетілися найбільше, які грубо критикували протестувальників. Киянином представлявся користувач Тёма Новиков, який має однакову аватарку з користувачем Витей Пермяковым. Вони поширювали однакові публікації Страна.ua з критикою не просто протестувальників, а усіх українців, які проявили себе нібито як нелюди. Значного поширення також отримала публікація, яку користувач Олександр Уманський репостив до різноманітних груп про те, що  український егоїзм зашкалює.

На Тернопільщині основні негативні меседжі припали на 18.02, коли користувачі поширювали публікації про небажання селити евакуйованих з Китаю через загрозу зараження. Розпочалося з користувача Валерія Березовського, який опублікував відео саморобних блокпостів, які люди організували на дорогах. Одночасно користувачі почали поширювати заяву представника Центру громадського здоров’я МОЗ про те, що «Медобори» відповідають вимогам для розміщення евакуйованих українців, що обурило мешканців. Основним ЛОМом у регіоні став міський голова С.Надал, який звертався до влади й аргументував, чому умови на Тернопільщині не найкращі для евакуйованих.

На Полтавщині, куди привезли евакуйованих, користувачі закликали залишатися людьми й не піддаватися паніці, попри деякі меседжі про загрозу зараження. Санжарці критикували політику Зеленського. Найбільше поширення – пост полтавського священика, який критикував владу, проте закликав до спокою.

У Львівські області з 20.02 на 21.01 користувачка Инна Иваночко  репостила публікації про агресивних українців проросійського видання Страна.ua. Інші користувачі били на сполох через евакуацію на Львівщину і страх перед загрозою зараження просили голову Львівської обласної адміністрації прокоментувати це.

 

Будь ласка, завантажте повну версію нашого дослідження у форматі PDF. Ви прочитаєте, які рекомендації ми даємо у зв'язку з такою комунікацією, які медіа дозволяли МКМС комунікувати ефективно, а які ні, та багато інших деталей дослідження.

Скачати повну версію у pdf
Поділитися: