Clubhouse: перший портрет української авдиторії

Портрет авдиторії Clubhouse виявився близьким до наших очікувань, але не обійшлося і без сюрпризів. Та головне, що мережа не залишає байдужими ані учасників, ані людей, які у ній не зареєструвалися.

У цьому дослідженні Центр контент-аналізу вивчив обговорення нової соціальної мережі Clubhouse за межами її самої, а саме, у старіших соціальних мережах: Facebook, Instagram, Twitter, Tiktok, YouTube, Odnoklassniki, Vkontakte. Нашою метою було з’ясувати, з чого складається обговорення нового сервісу, а також сформувати орієнтовний портрет користувачів Clubhouse, які пишуть про це у своїх профілях в інших соцмережах.

Для аналізу було відібрано дописи, написані користувачами з України або з невизначеної геолокації, але українською мовою, створені 22 січня – 23 лютого 2021 року, що містили назву соціальної мережі у всіх варіантах її написання латиницею та кирилицею. Всього таких повідомлень було 6798. Рандомізувавши послідовність дописів в отриманому масиві, ми кодували їх, першим ділом визначаючи з контексту посту, чи є його автор користувачем Clubhouse. Аналіз тривав до того часу, поки дописів від користувачів не назбиралося 500. Таким чином, всього було проаналізовано 1238 повідомлень. Відтак, похибка вибірки не перевищує 2,5%.

Для не-користувачів визначалися лише тональність допису, твердження щодо Clubhouse, наявність жарту і причина неприєднання до цієї мережі, якщо вона була артикульована.

Для користувачів на додачу визначалися конкретна емоція щодо мережі, теми розмов, до яких він залучався, місце слухання та стимул для приєднання. Також аналізувались профілі користувачів за параметрами – вік (якщо не був зазначений у профілі, то визначався орієнтовно з фото) та рід занять.

Більшість авторів дописів про Clubhouse з різних причин не є її користувачами, але дуже активно цікавляться цим сервісом. Основне обговорення проходить у Facebook, незвично велика також частка зафіксована у Twitter. А от авдиторія Instagram майже не говорить про Clubhouse 

СТАВЛЕННЯ ДО МЕРЕЖІ CLUBHOUSE
СТАВЛЕННЯ ДО МЕРЕЖІ CLUBHOUSE

Не-користувачі часто критикують Clubhouse, посилаючись на російські оцінки, та поширюють російські фейки проти мережі.

В загальній вибірці ставлення до мережі більш позитивне ніж негативне, більшість нейтральних повідомлень мають стримано-позитивний характер, розповідають історію створення мережі, пояснюють, як вона працює, аналізують причини ажіотажу довкола мережі.

Самі користувачі Clubhouse нею здебільшого задоволені, переважає захоплення, емоційний позитив, учасники діляться враженнями та інформацією, отриманою в цій мережі.

Невеличка частка негативу походить від тих користувачів, які щойно зареєструвався і питають, що там можна робити, висловлюють розгубленість, не можуть зрозуміти, як це працює. Такі повідомлення короткі і не містять аналізу і конструктиву.

Що ж до тих, хто не є користувачем мережі, то їх критика розгорнута, активна, вони звинувачують мережу в закритості, в непотрібності, попереджують, що там небезпечно, розмови записуються, вона стежить за користувачами, поширюють фейки, що її контролюють спецслужби США, з посиланням на заяви російських спікерів. Також поширюють інформацію, що Путін не схвалює соцмережу, та знущальні жарти над мережею. Позитив серед некористувачів – прохання про інвайти, іноді з поясненням, для чого це потрібно: там цікаво, це модна мережа, там можна знайти цікаву інформацію.

ДЕТАЛІ ПРО КОРИСТУВАЧІВ
ДЕТАЛІ ПРО КОРИСТУВАЧІВ

На відміну від TikTok, який свого часу вистрілив саме серед юної авдиторії, Clubhouse не став привабливим для молоді. Користувачі позиціонували його радше як майданчик для інтелектуальних дискусій, ніж соціальну мережу в усталеному розумінні цього слова.

Абсолютна більшість учасників мали вік від 25 до 50 років і були професійно успішними, або принаймні позиціонувала себе таким чином. Віковий розподіл підкреслювався, коли констатувалася експертність учасників, або ж навіть елітарність спільноти.

Найбільша вікова група включала й найбільше професійне розмаїття. Особи віком 25-35 років набагато частіше за інші вікові групи ділились з авдиторією особистими враженнями щодо Clubhouse.

Вікова категорія 36-50 років була стриманішою – переважали безоціночні відгуки і помітно меншою була частка користувачів, які відкрито декларували задоволення. Менше осіб ділились детальними враженнями, віддаючи перевагу коротким повідомленням, оголошенням, анонсам та ін. В цій категорії були помітнішими IT-фахівці, підприємці й освітяни.

Цікаво, що негативні відгуки були приблизно рівномірно розподілені серед цих двох вікових груп, за винятком такої реакції, як розгубленість та нерозуміння: її демонстрували майже винятково особи до 35 років.

Частка користувачів, молодших за 25 або старших за 50 років, була замалою для системного аналізу, проте варто відзначити один загальний тренд – жоден з них не висловлював негативної оцінки щодо Clubhouse. Також ці користувачі нечасто обмежувались короткими відгуками, зазвичай даючи детальніші звіти.

Київ та інші великі міста – основні регіони проживання для користувачів Clubhouse.

ЕМОЦІЇ КОРИСТУВАЧІВ CLUBHOUSE
ЕМОЦІЇ КОРИСТУВАЧІВ CLUBHOUSE

Серед тих користувачів Clubhouse, у чиїх дописах можна було ідентифікувати конкретні емоції, переважало задоволення: мережа цікава, там багато корисного, прекрасний формат тощо. Іронія загалом була нейтральною до самого Clubhouse: він порівнювався з іншими соцмережами, багато було жартів щодо кімнат, у яких усі мовчать або знайомляться. Користувачі також часто проявляють цікавість, питаючи поради, що саме слухати, на кого підписуватись, які є цікаві кімнати. Також діляться інформацією, почутою там, та рекомендують цікавих людей, на яких можна підписатися.

Хоча негативу щодо мережі мало, і більшість його – невизначеність, нерозуміння нової мережі і принципів її роботи, які іноді викликають злість. Але є серед тих, хто заявляє, що він користувач мережі, і інший тип критики. У декількох постах мережу звинувачують у тому, що вона забирає забагато часу, декілька дуже емоційних заяв з ненормативною лексикою і агресією проти Clubhouse без пояснення, чому саме вона погана, та одне звинувачення мережі в тому, що її розробили китайські спецслужби і використовують для збору інформації.

Користувачі Clubhouse за видом діяльності
Користувачі Clubhouse за видом діяльності

Завантаживши нашу повну презентацію, ви дізнаєтесь, що найчастіше обговорюють у Clubhouse, в яких обставинах, люди яких професій є найбільш представленими в соцмережі, а також — основні стимули приєднатися до нового соціального сервісу та причини, які стають цьому на заваді.

Скачати повну версію у pdf
Поділитися: