Як ми вас досліджуємо: методики і вибірки Центру контент-аналізу

Як ми вас досліджуємо: методики і вибірки Центру контент-аналізу

Відповіді на всі ваші запитання щодо того, як ми отримали результати презентованих досліджень, які використовуємо класифікації та як оцінюємо кількість контактів з аудиторією

Передплатники, герої наших досліджень, і просто читачі часто питають, що означають певні дані і яким чином вони отримані. Специфічні методики ми описуємо у кожній статті, але є й деякі універсальні підходи, які використовуються у більшості досліджень. Три із них ми розкриємо у цій статті в тих межах, у яких дозволяє комерційна таємниця.

  1. Вибірка ТОП-100.

Це перелік медіа, який часто використовується для оцінки поширення певних меседжів у відвідуваних ЗМІ. Одразу розкриємо секрет: у цій вибірці насправді більше, ніж 100 видань :)

Повністю ми описуємо цю вибірку таким чином: ТОП-100 інтернет-медіа, а також уся центральна українська преса, інформаґентства та випуски новин на центральних українських телеканалах і радіостанціях.

Перелік інтернет-медіа, які включено до вибірки, сформовано на підставі публічних рейтингів відвідуваності, а також опитування експертів Центру контент-аналізу з метою включення найвпливовіших ЗМІ. В результаті у нас вийшов такий перелік:

2000, 112.ua, 24 канал, 5 канал, BBC Україна, CXID.info, Depo, Dsnews, Espreso.tv, Finance.UA, ForUm, From-UA, Gazeta.ua, Hromadske.tv, Hubs, Hyser, ICTV Факти, InfoResist, Investfunds.ua, NewsOne, Politeka, SiteUA, Sostav.ua, The Kiev Times, Ukranews, Zaxid.net, ZN.UA, АИН.ua, Апостроф, Аргумент, Аргументы и Факты Украина, АТН, Багнет, Вголос, Вести, Главком, Главное, Главред, Голос Америки, Голос Столицы, Голос України, Голос.ua, ГолосUA, Гордон, Дело, Детектор медіа, Диалог.UA, Думская, Еxpres.ua, Економічна правда, Європейська правда, ЗІК, Интерфакс-Украина, Интерфакс-Украина, Капитал, Комментарии, Контракты.UA, Корреспондент, Корупція Інфо, КП в Украине, Крым.Реалии, Левый берег, ЛІГАБізнесІнформ, МедиаБизнес, Минфин, МОСТ-Днепр, Наші гроші, Никвести, Новое Время, Обозреватель, ОстроВ, Подробности, Радіо Ера, Радіо Свобода, Радіо24, РБК-Україна, РИА Новости Украина, Сегодня, Слово і Діло, СтатусСтрана, Телеграф, Тиждень.ua, ТСН, Украина Коммунальная, Украина Криминальная, Украинский бизнес-ресурс, Українська правда, Українські національні новини, Укрінформ, УкрРудПром, Уніан, УРА-информ, Урядовий портал, Факты и комментарии, Фокус, Фраза, Хвиля, Цензор, Экономические известия

  1. Типологізація медіа за аудиторією та належністю.

Описаний розподіл грунтується на експертних оцінках фахівців Центру контент-аналізу, але експерти керувалися визначеними критеріями.

Класифікація відбувається за двома параметрами: аудиторією та прихильністю.

Ми виділили п’ять основних типів медіа-аудиторії:

- масова;

- зацікавлена в політиці;

- бізнес-аудиторія;

- регіональна аудиторія.

Окрім того, в цьому ж переліку ми зазначаємо медіа без власної аудиторії.

Безумовно, ці аудиторії частково перетинаються, і люди, які дивляться розважальний телеканал, можуть також читати сайт, зосереджений на політичних новинах. Іншими словами, перерахована тут класифікація описує не групи, охоплені меседжами, а медіа як інституції певного спрямування. Наші діаграми показують, яка кількість людей може бути охоплена меседжем через медіа, що працюють на масову аудиторію, яка – на бізнес-аудиторію тощо.

Приклади:

Масова аудиторія: ТРК «Україна», КП в Україні, ТСН.ua.

Зацікавлена в політиці: 5 канал, Українська правда, Дзеркало тижня.

Бізнес-аудиторія: Delo.ua, ТК «Перший діловий», Порти України, Детектор медіа.

Регіональна аудиторія: газета «Сіверщина», Радіо Трек, Думская.

Другий параметр класифікації медіа – їхня політична прихильність. Вона визначалася за допомогою інформації з відкритих джерел про власників медіа, а якщо їх не вдалося таким чином встановити, то з досвіду моніторингу новин і виявлення прихильності. Наразі групи сформовано на підставі коаліцій, утворених на парламентських виборах 2019 року.

Наприклад, якщо кум Володимира Путіна Віктор Медведчук іде на вибори разом з групою Дмитра Фірташа та Юрія Бойка, то близькі до них медіа будуть об'єднані у категорію «РФ/Фірташ». Так само з медіа Ігоря Коломойського: за прихильністю вони формують групу «Коломойський, Зеленський, Аваков».

Окремо є дві категорії медіа, які не вдається віднести до жодної групи впливу. Перша – «Умовно об’єктивні», це видання, які належать головному редакторові, журналістському колективу або мають закордонне чи грантове фінансування, докладають зусиль щодо дотримання журналістських стандартів. Приклади: Українська правда, BBC Україна тощо. Друга категорія – «нерозбірлові в прихильності». До неї ми відносимо видання, які постійно фігурують в замовних інформаційних кампаніях, але при цього складно виділити якийсь один вектор їх прихильності, що може бути обумовлене практикою співпраці з різними замовниками «джинси».

Перелік категорій станом на червень 2019 року такий:

- Умовно об'єктивні

- Нерозбірливі у прихильності

- Держава

- Гриценко, Садовий

- Гройсман 

- Коломойський, Зеленський, Аваков

- Ахметов, Опоблок

- Пінчук

- Порошенко

- РФ/Фірташ

- Смешко

- Тимошенко

  1. Оцінка потенційної кількості контактів.

Цей показник зазвичай фігурує в наших дослідженнях під назвою PPR. Він характеризує кількість контактів з аудиторією, які має на момент проведення аналізу досліджувана сукупність публікацій або кожна із них окремо. Ми не розкриваємо цю методику в деталях, але базується вона на використанні:

  • Для інтернет-медіа: публічних метрик відвідуваності інтернет-медіа,
  • Для друкованих медіа: інформації про їх наклади, з поправкою на імовірне завищення цих накладів та на ймовірність прочитання кожної статті.
  • Для телеканалів: даних про кількість глядачів телепрограм відповідно до доступних досліджень телевізійної панелі.
  • Для радіостанцій: даних про середню кількість слухачів новинних випусків, доступну у відкритих джерелах.

Будемо сподіватися, що наведені тут методичні пояснення допоможуть Вам краще розуміти наші дослідження. Разом з тим, ми завжди готові відповідати на будь-які уточнювальні запитання.

Поділитися: