Передплатники, герої наших досліджень, і просто читачі часто питають, що означають певні дані і яким чином вони отримані. Специфічні методики ми описуємо у кожній статті, але є й деякі універсальні підходи, які використовуються у більшості досліджень. Три із них ми розкриємо у цій статті в тих межах, у яких дозволяє комерційна таємниця.
Це перелік медіа, який часто використовується для оцінки поширення певних меседжів у відвідуваних ЗМІ. Одразу розкриємо секрет: у цій вибірці насправді більше, ніж 100 видань :)
Повністю ми описуємо цю вибірку таким чином: ТОП-100 інтернет-медіа, а також уся центральна українська преса, інформаґентства та випуски новин на центральних українських телеканалах і радіостанціях.
Перелік інтернет-медіа, які включено до вибірки, сформовано на підставі публічних рейтингів відвідуваності, а також опитування експертів Центру контент-аналізу з метою включення найвпливовіших ЗМІ. В результаті у нас вийшов такий перелік:
2000, 112.ua, 24 канал, 5 канал, BBC Україна, CXID.info, Depo, Dsnews, Espreso.tv, Finance.UA, ForUm, From-UA, Gazeta.ua, Hromadske.tv, Hubs, Hyser, ICTV Факти, InfoResist, Investfunds.ua, NewsOne, Politeka, SiteUA, Sostav.ua, The Kiev Times, Ukranews, Zaxid.net, ZN.UA, АИН.ua, Апостроф, Аргумент, Аргументы и Факты Украина, АТН, Багнет, Вголос, Вести, Главком, Главное, Главред, Голос Америки, Голос Столицы, Голос України, Голос.ua, ГолосUA, Гордон, Дело, Детектор медіа, Диалог.UA, Думская, Еxpres.ua, Економічна правда, Європейська правда, ЗІК, Интерфакс-Украина, Интерфакс-Украина, Капитал, Комментарии, Контракты.UA, Корреспондент, Корупція Інфо, КП в Украине, Крым.Реалии, Левый берег, ЛІГАБізнесІнформ, МедиаБизнес, Минфин, МОСТ-Днепр, Наші гроші, Никвести, Новое Время, Обозреватель, ОстроВ, Подробности, Радіо Ера, Радіо Свобода, Радіо24, РБК-Україна, РИА Новости Украина, Сегодня, Слово і Діло, СтатусСтрана, Телеграф, Тиждень.ua, ТСН, Украина Коммунальная, Украина Криминальная, Украинский бизнес-ресурс, Українська правда, Українські національні новини, Укрінформ, УкрРудПром, Уніан, УРА-информ, Урядовий портал, Факты и комментарии, Фокус, Фраза, Хвиля, Цензор, Экономические известия
Описаний розподіл грунтується на експертних оцінках фахівців Центру контент-аналізу, але експерти керувалися визначеними критеріями.
Класифікація відбувається за двома параметрами: аудиторією та прихильністю.
Ми виділили п’ять основних типів медіа-аудиторії:
- масова;
- зацікавлена в політиці;
- бізнес-аудиторія;
- регіональна аудиторія.
Окрім того, в цьому ж переліку ми зазначаємо медіа без власної аудиторії.
Безумовно, ці аудиторії частково перетинаються, і люди, які дивляться розважальний телеканал, можуть також читати сайт, зосереджений на політичних новинах. Іншими словами, перерахована тут класифікація описує не групи, охоплені меседжами, а медіа як інституції певного спрямування. Наші діаграми показують, яка кількість людей може бути охоплена меседжем через медіа, що працюють на масову аудиторію, яка – на бізнес-аудиторію тощо.
Приклади:
Масова аудиторія: ТРК «Україна», КП в Україні, ТСН.ua.
Зацікавлена в політиці: 5 канал, Українська правда, Дзеркало тижня.
Бізнес-аудиторія: Delo.ua, ТК «Перший діловий», Порти України, Детектор медіа.
Регіональна аудиторія: газета «Сіверщина», Радіо Трек, Думская.
Другий параметр класифікації медіа – їхня політична прихильність. Вона визначалася за допомогою інформації з відкритих джерел про власників медіа, а якщо їх не вдалося таким чином встановити, то з досвіду моніторингу новин і виявлення прихильності. Наразі групи сформовано на підставі коаліцій, утворених на парламентських виборах 2019 року.
Наприклад, якщо кум Володимира Путіна Віктор Медведчук іде на вибори разом з групою Дмитра Фірташа та Юрія Бойка, то близькі до них медіа будуть об'єднані у категорію «РФ/Фірташ». Так само з медіа Ігоря Коломойського: за прихильністю вони формують групу «Коломойський, Зеленський, Аваков».
Окремо є дві категорії медіа, які не вдається віднести до жодної групи впливу. Перша – «Умовно об’єктивні», це видання, які належать головному редакторові, журналістському колективу або мають закордонне чи грантове фінансування, докладають зусиль щодо дотримання журналістських стандартів. Приклади: Українська правда, BBC Україна тощо. Друга категорія – «нерозбірлові в прихильності». До неї ми відносимо видання, які постійно фігурують в замовних інформаційних кампаніях, але при цього складно виділити якийсь один вектор їх прихильності, що може бути обумовлене практикою співпраці з різними замовниками «джинси».
Перелік категорій станом на червень 2019 року такий:
- Умовно об'єктивні
- Нерозбірливі у прихильності
- Держава
- Гриценко, Садовий
- Гройсман
- Коломойський, Зеленський, Аваков
- Ахметов, Опоблок
- Пінчук
- Порошенко
- РФ/Фірташ
- Смешко
- Тимошенко
Цей показник зазвичай фігурує в наших дослідженнях під назвою PPR. Він характеризує кількість контактів з аудиторією, які має на момент проведення аналізу досліджувана сукупність публікацій або кожна із них окремо. Ми не розкриваємо цю методику в деталях, але базується вона на використанні:
Будемо сподіватися, що наведені тут методичні пояснення допоможуть Вам краще розуміти наші дослідження. Разом з тим, ми завжди готові відповідати на будь-які уточнювальні запитання.
Контролюй свою комунікацію!
Україна, м. Київ, вул. Льва Толстого, 41