Як ми вас досліджуємо: методики і вибірки Центру контент-аналізу

Як ми вас досліджуємо: методики і вибірки Центру контент-аналізу

Відповіді на всі ваші запитання щодо того, як ми отримали результати презентованих досліджень, які використовуємо класифікації та як оцінюємо кількість контактів з аудиторією

Передплатники, герої наших досліджень, і просто читачі часто питають, що означають певні дані і яким чином вони отримані. Специфічні методики ми описуємо у кожній статті, але є й деякі універсальні підходи, які використовуються у більшості досліджень. Три із них ми розкриємо у цій статті в тих межах, у яких дозволяє комерційна таємниця.

 1. Вибірка ТОП-100.

Це перелік медіа, який часто використовується для оцінки поширення певних меседжів у відвідуваних ЗМІ. Одразу розкриємо секрет: у цій вибірці насправді більше, ніж 100 видань :)

Повністю ми описуємо цю вибірку таким чином: ТОП-100 інтернет-медіа, а також уся центральна українська преса, інформаґентства та випуски новин на центральних українських телеканалах і радіостанціях.

Перелік інтернет-медіа, які включено до вибірки, сформовано на підставі публічних рейтингів відвідуваності, а також опитування експертів Центру контент-аналізу з метою включення найвпливовіших ЗМІ. В результаті у нас вийшов такий перелік:

2000, 112.ua, 24 канал, 5 канал, BBC Україна, CXID.info, Depo, Dsnews, Espreso.tv, Finance.UA, ForUm, From-UA, Gazeta.ua, Hromadske.tv, Hubs, Hyser, ICTV Факти, InfoResist, Investfunds.ua, NewsOne, Politeka, SiteUA, Sostav.ua, The Kiev Times, Ukranews, Zaxid.net, ZN.UA, АИН.ua, Апостроф, Аргумент, Аргументы и Факты Украина, АТН, Багнет, Вголос, Вести, Главком, Главное, Главред, Голос Америки, Голос Столицы, Голос України, Голос.ua, ГолосUA, Гордон, Дело, Детектор медіа, Диалог.UA, Думская, Еxpres.ua, Економічна правда, Європейська правда, ЗІК, Интерфакс-Украина, Интерфакс-Украина, Капитал, Комментарии, Контракты.UA, Корреспондент, Корупція Інфо, КП в Украине, Крым.Реалии, Левый берег, ЛІГАБізнесІнформ, МедиаБизнес, Минфин, МОСТ-Днепр, Наші гроші, Никвести, Новое Время, Обозреватель, ОстроВ, Подробности, Радіо Ера, Радіо Свобода, Радіо24, РБК-Україна, РИА Новости Украина, Сегодня, Слово і Діло, СтатусСтрана, Телеграф, Тиждень.ua, ТСН, Украина Коммунальная, Украина Криминальная, Украинский бизнес-ресурс, Українська правда, Українські національні новини, Укрінформ, УкрРудПром, Уніан, УРА-информ, Урядовий портал, Факты и комментарии, Фокус, Фраза, Хвиля, Цензор, Экономические известия

 1. Типологізація медіа за форматом і належністю.

Одразу зазначимо, що описаний в цьому підрозділі розподіл базується на експертних оцінках фахівців Центру контент-аналізу, але експерти керувалися певними критеріями відбору.

Основних типів медіа у нас шість:

 • - Спеціалізовані;
 • - Місцеві;
 • - «Якісні»;
 • - Політично залежні;
 • - Масові розважальні;
 • - Видання зі слабкою репутацією.

При цьому політично залежні, у свою чергу, поділяються іще на декілька груп:

 • - Проросійські та близькі до колишніх членів Партії регіонів;
 • - Близькі до Ігоря Коломойського та групи «Приват»;
 • - Близькі до інших опозиційних політсил.
 • - Провладні;

Назви типів недаремно розташовані саме в такому порядку. Адже зрозуміло, що окремі медіа можуть одночасно належати до декількох із них. Наприклад, телеканал «Україна» одночасно і масовий розважальний, і контрольований колишнім спонсором Партії регіонів Рінатом Ахметовим. А деякі місцеві медіа одночасно є близькими до певних політсил.

Однак серед двох типів ми, під час класифікації, обираємо той, який розташовано вище у наведеному списку.

Ось перелік критеріїв віднесення медіа до певного типу і приклади видань, які до них належать.

 • Спеціалізовані. Це медіа, у фокусі яких знаходяться не суспільно-політичні, а інші аспекти соціальної реальності: бізнесові, мистецькі, юридичні, релігійні, технологічні тощо. Приклади медіа: Finance.ua, AIN.ua, Читомо, Юридическая практика, Enkorr.
 • Місцеві. Це ЗМІ, що орієнтуються перш за все на потреби аудиторії певного регіону України, а не всієї держави. Як правило, такі видання в назві, підзаголовку або рубрикації мають локальні топоніми. Приклади: Zaxid.net, Високий вал, Думская, НикВести.
 • «Якісні». Ми свідомі того, що повноцінні якісні медіа в Україні знайти важко. Тому робимо акцент на цільовій аудиторії – такі медіа мають бути орієнтовані на освічених людей з критичним мисленням, владний істеблішмент тощо – а також на наявність принаймні спроб дотримання журналістських стандартів. Приклади: Радіо Свобода, Українська правда, Новое Время, Інтерфакс-Україна, ЛігаБізнесІнформ.
 • Політично залежні. До цієї категорії включено видання, а) власники яких (відомі з відкритих джерел або за експертними висновками) належать до певних політичних сил, і це суттєво впливає на їх редакційну політику; б) власники яких невідомі або не належать до певних політсил, але наш досвід моніторингу інформаційних кампаній показує, що вони послідовно виступають на боці певної політичної сили. Зокрема, ідеться про ТК Інтер, ТРК Україна, РИА Новости Украина, Голос.ua; близькі до групи «Приват» Уніан, ТСН, 1+1, 2+2; провладні 5 канал, Цензор, Espresso, Укрінформ; інші опозиційні Вечірні вісті, 24 канал, ZIK.
 • Масові розважальні. Це ЗМІ, які рідко потрапляють до наших моніторингів, бо якщо вони вже пишуть про політику і бізнес, значить, сталося щось екстраординарне. Ідеться про видання, які зосереджені на поширенні новин шоу-бізнесу, публікацій про стиль життя тощо: ТК СТБ, Pink, Хіт FM, Наше радіо тощо.
 • Видання зі слабкою репутацією. Найбільша категорія, яка, зазвичай, викликає максимум запитань, особливо з боку її фігурантів. А все тому, що при її формуванні ми враховуємо не лише наявність негативної репутації, але також і відсутність будь-якої репутації: «якісного», масового, ділового видання – всіх тих категорій, які перераховані вище. Звичайно, сюди входять ЗМІ, яких регулярно «ловлять» на поширенні матеріалів з ознаками замовності від різних груп впливу (а не лише від однієї політсили). Але сюди ж належать і медіа, які просто ще не здобули репутаційного капіталу, і згодом, можливо, потраплять до іншої категорії. Приклади: Обозреватель, Антикор, Gazeta.ua, Вголос, Правдоруб.
 1. Оцінка кількості потенційних контактів.

Цей показник зазвичай фігурує в наших дослідженнях під назвою PPR. Він характеризує кількість контактів з аудиторією, які має на момент проведення аналізу досліджувана сукупність публікацій або кожна із них окремо. Ми не розкриваємо цю методику в деталях, але базується вона на використанні:

 • Для інтернет-медіа: публічних метрик відвідуваності інтернет-медіа,
 • Для друкованих медіа: інформації про їх наклади, з поправкою на імовірне завищення цих накладів та на ймовірність прочитання кожної статті.
 • Для телеканалів: даних про кількість глядачів телепрограм відповідно до доступних досліджень телевізійної панелі.
 • Для радіостанцій: даних про середню кількість слухачів новинних випусків, доступну у відкритих джерелах.

Будемо сподіватися, що наведені тут методичні пояснення допоможуть Вам краще розуміти наші дослідження. Разом з тим, ми завжди готові відповідати на будь-які уточнювальні запитання.

Поділитися: