Мета нашого дослідження - виявити потенціал популярних медіа як платформ для поширення ідей або фактів, їх здатності привертати увагу інтернет-аудиторії до своїх повідомлень та провокувати дискусію в мережевому просторі.
Дотримання редакцією журналістських стандартів, інші характеристики контенту, джерела доходів та фінансові показники медіа не втрапили до об’єктиву цього дослідження, хоча вони, безумовно, впливають на репутацію ресурсів та їхню ефективність в якості медіа-каналу.
Створений нами індекс врахував 5 факторів, що надаються до об’єктивного кількісного вимірювання і комплексно характеризують ефективність медіа-бренду.
Для того, щоб дані всіх шкал можна було порівняти між собою, ми їх нормували: найбільший показник у вибірці по кожній шкалі виражений числом 1 (100%). Частки (відсотки від показників лідера) ми і бачимо на діаграмах.
Врешті, аби отримати інтегральний показник ефективності, ми визначили «вагу» кожного фактору за допомогою експертного опитування.
В опитуванні взяло участь 15 осіб (5 журналістів, 5 медіа-експертів, 3 PR-спеціалісти, 1 медіа-менеджер та 1 співробітник регуляторних органів у сфері медіа). Усереднивши оцінки опитуваних, ми отримали такі вагові коефіцієнти: Відвідуваність - 0,2; Цитованість - 0,2; Охоплення згадувань - 0,17; "Якісний" трафік - 0,23; Facebook-взаємодії - 0,2.
З чого складається інтегральний показник?
"Відвідуваність"
Відвідуваність ми виміряли на основі середньомісячної кількості унікальних заходів на сайт на основі даних сервісу SimilarWeb за серпень-грудень 2017. Для видання Дзеркало тижня порахована сумарна відвідуваність сайтів zn.ua та dt.ua, так само - для всіх сайтів УНІАН (.ua, .net., .info).
"Якість трафіку"
Окрім загальної кількості хостів, на ефективність видання впливає розмір «якісної» аудиторії, тобто читачів, що справді зацікавлені в інформації, яку читають. Оскільки якість трафіку, отриманого за допомогою переходів з інших сайтів (referrals), складно проконтролювати, ми вирішили взяти сумарний обсяг пошукового, прямого, та трафіку із соціальних джерел в якості індикатора (дані за грудень 2017, SimilarWeb).
"Цитованість"
На які ресурси частіше за все посилаються колеги з інших редакцій? Ми традиційно виміряли кількість згадок різних медіа у ТОП-100 найвідвідуваніших українських сайтів протягом року, і вилучили з них всі випадки самоцитування. Близько 95% випадків згадок медіа у інших медіа - це посилання на джерело інформації, однак деякі медіа, як-то холдинг Вести, протягом року активно генерували інформаційні приводи щодо своєї діяльності. На жаль, такі згадки неможливо повністю вилучити з вибірки, тож можемо констатувати певне спотворення результатів, яке несуттєво вплинуло на місце видання у рейтингу.
"Охоплення посилань"
Кількість публікацій з посиланням на першоджерело нічого не говорить нам про розмір аудиторії, яка ці публікації читає, тож в якості додаткового параметру ми ввели сумарне охоплення всіх публікацій з посиланнями на вищевказані медіа протягом місяця (аудиторію визначено лише для матеріалів за грудень 2017). Оцінка охоплення провадилася за внутрішньою методикою Центру контент-аналізу, яку ми використовуємо в усіх наших дослідженнях. Дані уможливлюють орієнтовне порівняння аудиторії медіа-контенту, першоджерелом якого був той або той ресурс.
"Facebook-взаємодії"
Нарешті, вагомим важелем залучення аудиторії є соціальні мережі, ключовою з яких для України досі залишається Facebook. Ефективність сторінок медіа ми оцінювали за допомогою сервісу Fanpage Karma протягом грудня 2017. Як критерій ефективності ми обрали місячну кількість всіх реакцій (Likes, Shares, Comments) у абсолютних числах, яка показує об'єм залученої аудиторії, та не залежить ані від загальної кількості підписників, ані від кількості опублікованих на сторінці постів.
Що ми дізналися?
Контролюй свою комунікацію!
Україна, м. Київ, вул. Льва Толстого, 41