Чому новини засмучують і злять нас

Редактори віддають перевагу негативним інформаційним приводам, оскільки вони краще поширюються аудиторією. Чи справді це так? Ми перевірили.

На дослідження нас наштовхнув пост заступника виконавчого директора МВФ від України В.Рашкована, який вирішив в буквальному сенсі на собі дослідити спектр емоцій, що його викликають новини українських медіа.

Для того, щоб більш детально вивчити емоційний вплив новин на аудиторію, ми попросили фокус-групу з постійних споживачів медіа-інформації оцінити, як на них впливають новини десятьох українських медіа, які ми традиційно використовуємо як збалансовану за форматом видання та власниками вибірку ТОП-10 у наших дослідженнях.

За часові рамки дослідження ми обрали календарний тиждень 6-12 серпня, адже в цей час в Україні не відбувалося значних подій, які вимагали б невідривної уваги медіа.

Отже, що ми побачили?

Розподіл публікацій за тональністю (кількість публікацій)
Розподіл публікацій за тональністю (кількість публікацій)

Для читачів новини надзвичайно заряджені емоційно. Частка негативу не лише в 4 рази перевищує частку позитиву, але й частку публікацій, що викликають спокійний інтерес.

Більшість новин в інтернет-медіа має свого читача: 89% публікацій зацікавили принаймні одну особу у фокус-групі. Високим  - 42%, є показник новин, які цікаві всім.

Нікого з фокус-групи не зацікавили новини про життя не надто відомих віп-осіб, а також повідомлення про окремі події в інших країнах. Ну а цікавими для всіх виявилися, перш за все, гострі політичні та актуальні життєві новини.

З-поміж позитивних емоцій наші респонденти виявили дві ключові: радість і сміх. З-поміж негативних – злість, тривогу та смуток. Радість викликали новини про різноманітні покращення державних та комерційних послуг, новини з приватного життя окремих віп-осіб та, у частини фокус-групи, новини про невдачі Росії в політиці, економіці та комунцікаціях. Ну а сміх викликали новини розважального характеру.

Злість часто викликала інформація про порушення прав людини, зокрема прав споживачів (отруєння шаурмою, щурі в піцерії, хамське поводження) та теми, повязані з агресією Росії. Смуток – переважно, новини, де страждали чи помирали люди. Тривогу викликали новни про стихійні лиха, аварії тощо. Окрім того, тривогу викликали категоричні заяви деяких політиків.

Внесок окремих медіа із ТОП-10 в загальну частку негативу – різний. Так, лідерами за часткою негативних новин є Українська правда і ТСН. Але на УП це, переважно, політичний негатив (Сенцов, військові дії, зловживання чиновників), а в ТСН – «лайфовий» (ДТП, «жінка, яка покусала кота»). Ну а максимум позитиву (а також багато «спокійного інтересу») зафіксовані у виданні «Дело», що цілком природно, адже це ЗМІ розраховане на найбільш нішеву - «якісну» аудиторію.

Розподіл емоцій за виданнями (частка публікацій у кожному виданні)
Розподіл емоцій за виданнями (частка публікацій у кожному виданні)

* За даними власного дослідження: "Топ ефективних українських медіа брендів"

Частки новин, що викликають позитивні і негативні емоції, дуже слабко залежать від дня тижня або пори доби. Ми бачимо фактично незмінний тижневий розподіл цих показників.

Майже така сама ситуація – з добовим розподілом. 

Звичайно, «порядок денний» вносить свої корективи: якби у зазначений тиждень відбулися якісь гучні, однозначно позитивні, або ж навпаки, однозначно негативні події (катастрофа, смерть відомої людини, надання томосу тощо), ми би бачили різкіші сплески емоцій. Поглянувши на статистику протягом тижня, коли нічого подібного не відбувалося, можемо припустити: частки позитиву і негативу відображають перш за все медіа-логіку редакторів видань, які потрапили до вибірки, і рідко змінюються від дня до дня.

Кількість повідомлень за днями тижня, що викликали емоції
Кількість повідомлень за днями тижня, що викликали емоції

Докладніше про те, як саме популярність та впливовість медіа пов'язана з тим, яку «емоційну» стрічку вони формуть, і скільки взаємодій у Facebook отримують новини з різним емоційним забарвленням, ви можете дізнатись, скачавши презентацію нижче. 

Скачати повну версію у pdf
Поділитися: