"Національні дружини": як позиціонувати праву організацію

В кінці січня 2018 в інформаційний простір увірвалася організація «Національні дружини України», яка до того існувала вже рік. Майже одночасно відбулося декілька подій: присяга дружинників та їх показові втручання в ухвалення бюджету в Черкасах, а також злив відео про акцію в Кременчуці.
Характеристика подій у Facebook
Характеристика подій у Facebook

За підсумками кампанії січня-лютого 2018, «Національні дружини» отримали більше негативу, аніж позитиву щодо своєї репутації. Масова телевізійна аудиторія в основному бачила помірно або різко критичні щодо Нацдружин сюжети. Так само і в Facebook більшість лідерів думок були налаштовані до них недружньо. Ми бачимо всі ознаки інформаційної атаки, підхопленою і в медіа, і в Facebook. Однак повноцінною інформаційною кризою цю ситуацію назвати важко. Адже для праворадицільних організацій будь-яка увага є здобутком. Як правило медіа (окрім проросійських) не дуже охоче висвітлюють діяльність «правих», згадуючи про них переважно завдяки акціям прямої дії: протидії ЛГБТ-заходам, маршам на Покрову і в день народження Степана Бандери. Навіть прес-конференція Дружин 31 січня лишилася без особливої уваги.

Ключовим фактором, який стимулював як привернення уваги, так і поширення негативу про Нацдружина, став збіг у часі присяги її учасників і їх акції у Черкасах. Наразі незрозуміло, чи навмисно влаштовано такий збіг. Але він допоміг їй позиціонуватися, адже навіть критики дружинників використали цю подію, щоб поширити додаткову порцію негативу.

Особливістю такого позиціонування є те, що серед негативних аспектів репутації дружинників ми бачимо загрозу демократії, політичну несамостійність, але зовсім не бачимо, скажімо, неефективності або продажності. А отже, організація лишається привабливою для людей радикальних поглядів, які потенційно можуть до такої організації вступити. А у разі серйозних соціальних або політичних потрясінь Нацдружини можуть навіть отримати ярлик «сильної організації, що здатна навести лад». У разі, якщо якась політична або громадська сила вирішить організувати на дружинників більш ефективну, ніж зараз, інформаційну атаку, їй слід буде вигадати, яким чином можна поширити посили саме про неефективність і продажність.

Завантаживши повний звіт, ви зможете побачити, які телеканали найбільше лаяли, а які - обережно хвалили "Національні дружини", де було більше негативу - на телебаченні чи у Facebook, а також детальніший аналіз інших аспектів комунікації "дружинників".

Скачати повну версію у pdf
Поділитися: